Международна конференция за големия международен проект “DigiPrior: Приоритети в дигитализацията на книги, документи, фотографии и съвременни подходи за популяризиране на дигитализираните материали” се проведе в Арбанаси. Събитието е организирано от регионалната библиотека “Петко Р. Славейков”.
В читалището “Иларион Драгостинов – 1873” учени, преподаватели и професионалисти, работещи в областта на дигитализацията на културното наследство дискутираха съвременните тенденции в областта.
“На всички нас е ясно, че широкомащабната дигитализация и развиването на компютърната инфраструктура ще направят реалност идеята Европа да превърне своята история, както и своята многоезичност и интеркултурализъм в един мощен социален и икономически ресурс”, каза Нейко Генчев. Заместник-кметът на Търново цитира Джордж Вестерман от МТИ: “Ако дигиталната трансформация е извършена правилно, е като гъсеница, която се превръща в пеперуда, но когато е направена погрешно, си оставате само с гъсеницата”. Той поздрави всеки от чуждестранните гости на форума на родния му език.
След конференцията участниците посетиха различни културно-исторически забележителности във Велико Търново и Арбанаси. Сред лекторите изпъкваха имената на д-р Пеер Босели (Фондация “De Domijnen”, Нидерландия) – един от ръководителите на проекта „Машина на времето – Лимбург“, най-добрата европейска практика в тази област, също д-р Коралка Шлогар (Хърватска), д-р Клаудия Шербануца и д-р Руксанда Назаре (Румъния), д-р Лале Шахин и д-р Ахмет Алтай (Турция), Тереза Амарал от Португалия и др. Много силно бе и българското участие, а интересни доклади изнесоха проф. д-р Иванка Янкова, доц. д-р Калина Иванова – директор на РБ “Петко Р. Славейков” и други местни специалисти.