В Пловдив се проведе първото издание на X City 2024: Future Cities Forum Bulgaria. Събитието е посветено на иновациите и технологиите, които подобряват и променят градската среда. Дебатирани бяха най-актуалните тенденции и успешни практики в сферата на умните градове, представени от представители на българските общини, бизнеса и академичните среди. Конференцията бе открита от кмета на община Пловдив Костадин Димитров. “Технологиите стават все по-важна част от нашия живот и носят възможност за устойчиво градско развитие. Ние като общински ръководства трябва да използваме потенциала на гражданите и технологиите и да създаваме по-добри условия за живот”, каза в приветствието си той.
Сред основните проекти и дейности, които общината изпълнява в сферата на иновациите, кметът посочи създаването на Географска информационна система; модернизиране на градското осветление, с което ще се намалят поне с 30% разходите; надграждане и модернизация на системата за електронно таксуване в градския транспорт; пилотно тестване на технология за наблюдаване паркирането в синя зона и др.
През първи ден на конференцията с основно изказване и презентация участва проф. Десислава Петрова-Антонова от Институт GATE. Тя говори за добавената стойност на цифровите двойници на градовете и пространствата за данни като част от глобалните тенденции за бъдещето развитие на градовете. Цифровият двойник свързва реалния и виртуалния град чрез непрекъснато събиране на данни в реално време от налични сензори, устройства и системи в града, интегрирайки ги с данни, описващи градската инфраструктура. “Данните се използват за изследване и симулиране на различни процеси и явления във виртуалния град, с което се проверява как тяхното протичане би променило реалността около нас”, сподели проф. Антонова. Според нея дигиталните двойници не са само инструмент за големите градове, но могат да намерят приложения и в по-малките, като се ползват налични ГИС или кадастрални данни. Тя даде за пример София, където пилотният модел за 3D двойник на столицата първоначално е обхванал само район “Лозенец”.
Дискусията, с участието на Илин Димитров – секретар на президента на България по туризъм, образование и култура, заедно със заместник-министъра на туризма Павлин Петров и главния изпълнителен директор на URBO Studio Андрей Лилов, постави темата за значението на дигитализацията на културните и туристическите услуги. Говорителите подчертаха значението на интегрирането на услугите в сектора туризъм, като към тях се включат услугите от сектор транспорт, култура, развлечения, спорт и други, за да могат на туристите да получат леснодостъпна и комплексна услуга. Подчертано бе, че в общия брой туристи в страната преобладават българите – 68% и само 2.4 млн. са чуждестранните туристи. В разговора стана ясно, че липсват данни за предпочитанията на туристите, което пречи на развитието на целенасочени маркетингови кампании и развитието на сектора. Подчертано бе, че в сътрудничество с банковия сектор и споделяне на данни това може да се преодолее поне за туристите, ползващи безкешови плащания.
Акцент в програмата бе и ексклузивна дискусия с участието на заместник-кметовете на Бургас Манол Тодоров и на Пловдив Владимир Темелков, както и на Генчо Керезов от Асоциация на Българските градове и региони. Дискусията бе модерирана от Яна Дочева, ръководител екип “Стратегическо развитие на общините” в НСОРБ. Участниците обсъдиха темите за опита, устойчивите политики и иновативните решения, които оформят бъдещето на градовете. Обсъдени бяха и примери за осъществяването на проекти и внедряването на технологии в сферата на умните градове.
При въведението Яна Дочева подчерта, че има редица български общини, които вече са в бъдещето, както и важността от споделянето на опит и практика, които насърчават устойчивостта. Тя говори за нуждата от развитие чрез технологии и интелигентни решения, като всеки започне от своето собствено ниво и напредва според възможностите си, както и за ключовото условие за наличието на данни, които да бъдат споделяни и ползвани за нуждите на взимане на информирани решения. “В същото време без интегриране на системи, данни и усилия няма как да се постигнат целите за зелен и цифров преход”, каза тя. В тази посока бе и изказването на Генчо Керезов, който се спря на градивните елементи за един успешен град на бъдещето. Той посочи, че на първо място поставя приемствеността и надграждането на вече стартиралите процеси предвид динамиката на развитията в сектора. В същото време има нужда от по-добра координация на политиките на национално ниво и извършване на реални и обмислени реформи, създаване на водеща структура или звено с капацитет и познания да движи процесите по цифровизация на администрациите и не на последно място технологични ресурси и решения, които са свързани и си говорят. Господин Керезов коментира и мястото на обществените съвети за управлението на процесите на цифровизация.
Манол Тодоров представи визията на Бургас за иновациите в сферата на туризма и създаването на интегрирана туристическа услуга по модела. Той говори за изпълнени и бъдещи проекти, като подчерта, че в основата на всичките им усилия са гражданите и тяхното мнение. За всяка услуга се правят допитвания чрез онлайн инструменти, а данните се използват при взимането на решения за маркетингова стратегия и създаване на нови продукти. Коментирани бяха и общественият транспорт в Бургас като градивен елемент от предлагания културно-туристически продукт.
Заместник-кметът на община Пловдив Владимир Темелков сподели с участниците, че въпреки стартовата позиция, в която се намира общината по отношение на цифровизацията и новациите, вече има изключително широкообхватна визия за напредък в тази сфера и стартирали дейности. Той говори за създаването на Географска информационна система за дигитализация и съхранение на данни за териториално-селищно устройство и общинска собственост и за визуализация и управлението им. Готовата система ще се ползва от общината, но и от гражданите, което безспорно ще намали административната и финансовата тежест. Темелков сподели и за други проекти в процес на изпълнение, сред които са въвеждане на видеонаблюдение в града, което ще допринесе за сигурността и комфорта на гражданите.