Днес, 1 март, се отбелязва Световният ден на гражданската защита.
Този празник има уважителна мисия да разпространява специфични знания за гражданската защита и да повишава авторитета на националните служби за спешна помощ.
Гражданската защита е определена система от различни мерки за подготовка за защита и пряко чрез самата защита на населението, материалните и културните ценности от опасностите, които възникват при провеждането на военни действия, както и при извънредни ситуации с антропогенен и естествен характер.
Днес цивилната защита гарантира най-важното нещо за държавната сигурност в страната.
В далечната 1931 г. генерал на медицинските услуги Джордж Сен-Пол основава в Париж “Асоциацията на Женевските зони” – така наречените зони за сигурност. Това може да бъде отделен град или територия, където гражданското население (жени, деца, възрастни хора, деца) може да намери безопасно убежище в гражданско време. Целта на тези зони е да се създадат добре дефинирани безопасни зони в различни страни. В бъдеще, а именно през 1958 г., горната структура се реорганизира в Международната организация за гражданска защита (ICDO), придобивайки нов статут и с нея възможност да заеме в редиците си правителство, общество, организация, индивиди. През 1972 г. ICDO става междуправителствена организация и през 1974 г. разширява своята област на дейност от защита на населението във военно време до решаване на проблемите на природни и причинени от човека бедствия в мирно време.
Световният ден на гражданската защита, създаден през 1990 г., се отбелязва във всички държави, които са членове на ICDO, общо 53.
Денят на формиране на гражданска защита в България се счита за 4 октомври 1932 г. На този ден местната противовъздушна отбрана става независима структура в СССР. За първи път в нашата история, беше създадена система за защита на населението, която позволи да спаси живота на хиляди цивилни.