По църковния календар днес е денят на свещеномъченик Харалампий, живял в началото на третия век по времето на император Септимий. Останал в народната памет с твърдата си вяра в Христа и войната срещу езическите идоли. За това бил бит и изтезаван, но не се предал. Лекувал болни и правил чудеса. По заповед на императора бил осъден на смърт.
Народът посвещава деня на омилостивяване на чумата. Това идва от иконите, на които свети Харалампий е изобразяван като човек, който бие и мъчи чумата. В молитвите си вярващите молят светеца за застъпничество и изцеление на душевноболните.
На този ден жените стават рано и месят три обредни хляба. На специален колак с пръсти правят пъпки, т.е. чумата. Разкъсват го на парчета и ги раздават по къщите. За омилостивяване на чумата, днес те не трябва да работят нищо.
В много села на този ден носят мед в църквата и го освещават за здраве. От него пазят за лек през цялата година. Празнуват пчеларите, които почитат за свой патрон и свети Прокопий.
В много селища днес пчелари даряват бурканчета с мед на храмовете и след освещавнето им, свещениците ги раздават на миряните, дошли на службата за свети Харалампий.
Имен ден празнуват мъже с име Харалампи, Лампи. Името идва от гръцки и означава „сияещ от радост”. Българският му превод е Радосвет.