Днес почитаме паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий! На 11 май е църковният празник на Светите братя, а на 24 май се отбелязва празникът на българската просвета и култура и на славянската писменост.
През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголицата. Тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език. С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги – т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните църковни служби/, части от Псалтира и Требника. С това се полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил се разболява и извървява земния си път на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата “Св. Климент” в Рим. Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици – Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.
В края на девети век двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие, 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители.
Днес отбелязваме и Деня на библиотекаря. Той се чества от 2006 година. По този повод Столичната библиотека подарява безплатни едногодишни читателски карти на всички любители на книгите. Желаещите да получат таква карта могат да отидат в книгохранилището от 8:30 ч. до 19:45 ч.