За актуализация на бюджета се заговори във връзка с решението да се удължи плащането на добавките към пенсиите от 50 лв. и през април и май. Този разход не е предвиден в бюджета, а и нека припомним, че някои парламентарни формации искат добавките да се дават до края на годината. Ако това предложение се приеме, трябват допълнително 500 млн. лв., което е сериозна сума и няма как да се мине без актуализация на бюджета. Това заяви пред Kmeta.bg икономистът Георги Вулджев. Според него ще е много трудно тези добавки да бъдат спрени, защото пенсионерите свикнаха с тях.
Още когато се предложи да има такива добавки, много хора казахме, че е лоша идея по този начин временно да се вдигат пенсиите. Това са подаяния, а пенсионната система не би трябвало да работи по този начин, смята експертът. Той добави, че размерът на пенсията трябва да зависи от това колко дълго са се осигурявали хората, върху какъв доход и какви пари са внесени, за да има някаква справедливост. И без това пенсионната система е проблемна и подобни политики само задълбочават тревогите какво се случва с парите. Вулджев е категоричен, че пенсиите трябва да си вдигнат с актуализация, а не с добавки.
Според икономиста е много трудно да се каже към този момент какво е състоянието на фискалния резерв, защото данните не са прозрачни и на икономистите се налага да пращат запитвания по Закона за достъп до обществена информация към финансовото министерство, без да е ясно дали оттам ще отговорят навреме. За момента изглежда, че фискалният резерв е на най-ниското ниво за последното десетилетие, макар че с известни трикове може да се прикрие това положение, смята Вулджев. Той каза, че в началото на април, преди да дойдат приходите от ДДС, фискалният резерв е бил под критичния минимум от 6 млрд. лв. Експертът смята, че положението може да се закърпи с приходите от данъците.