Троян стана първата община у нас, която е регистриран земеделски производител. Новината съобщи кметът Донка Михайлова, като поясни, че инициативата не е с цел получаване на европейски субсидии, а за да може децата в Троян да продължат да се хранят с екологично чиста собствена продукция.
Кметът припомни, че според анализ на Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ в последните години затлъстяването на децата в Троян рязко се снижава и то е три пъти по-ниско в сравнение с другите общини в област Ловеч. По думите й добрите резултати са плод на целенасочените усилия за въвеждане на здравословно хранене сред децата и учениците и развития масов спорт.
“Общината е и първата, която започна да произвежда плодове, зеленчуци, мед, подправки по екологосъобразен начин, без намеса на химикали, с които да храни децата в детските градини и ясли, и детска млечна кухня с екологично чиста продукция. Това наложи да минем през редица административни процедури, една от които е регистрацията ни като земеделски производител. Това е малко странно изискване на закона – да се регистрираме, за да произвеждаме продукция върху собствената си земя и да я внасяме в собствените си детски градини, ясли и детска млечна кухня, но правилата трябва да се спазват”, коментира Донка Михайлова, цитирана от БТА. Тя посочи още, че понякога част от продукцията се насочва също към социалните институции и домашен социален патронаж.
Общината е регистрирана и като производител на мед. “Нашата радост е свързана с това, че според анализ на Регионалната здравна инспекция показателите за здравния статус на децата стават все по-добри. Намалява броят на затлъстелите, както и на болните от диабет деца. Считаме, че това е в резултат на здравословното хранене и активното спортуване”, посочи кметът.
Тя припомни, че производството на Троян е започнало преди няколко години със сливова градина, след това – и ябълкова. “Постепенно дойде и вдъхновението ни да направим оранжерии. Започнахме с производство на зелени салати, лук, репички, включихме домати, пипер, краставици. Роди се и идеята за създаване на картофена нива. Пчелари ни подариха пчелни семейства и започнахме производство на мед. Тази година обогатихме продукцията, която произвеждаме и с подправки”, добави Михайлова.
По думите й за всичко това се грижат двама човека, а в по-натоварените периоди са включва и външна фирма. Често помагат и служители на общинската администрация, както и деца.