“Обществото ни е много раздвоено по важни за държавата събития, но езикът остава един от белезите за идентичност, един от маркерите, които винаги ни обединяват.” Това каза в интервю за БНР доц. Владислав Миланов, езиковед, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
“Това е един от стожерите на държавността”, подчерта преподавателят и допълни, че без обичта към езика сме обречени.
“Учителите по български език и литература имат мисията да въведат нашите деца в силата на езика, да ги запознаят с богатствата на езика”, подчерта доц. Миланов.
Относно новата методика за атестиране на преподавателите и завишени минимални изисквания за академично израстване доц. Владислав Миланов коментира:
“Аз съм сигурен, че всеки от нас ще покрие тези наукометрични показатели, въпреки че те не са критерии, не могат да бъдат равнопоставени към всички профили, към всички специалности. Затова и колегията, и нашето общо събрание реагира толкова остро и толкова професионално.”
За много от колегите “цялата тази наукометрия не е приложима, особено в хуманитарните профили”, подчерта Миланов и покани министъра на образованието и науката да посети лекции в университета.
По думите му “всичко е направено неособено убедително” и “не е премислено спрямо широкия профил на учения”.
По повод на изискването за публикации в определени реномирани международни академични платформи Владислав Миланов изтъкна, че “рискуваме да изгубим отношението към националния език, към националната литература, които представяме в изследвания, в наши списания”.