Безапелационно градоначалникът на Мъглиж Душо Гавазов спечели два приза – “Кмет на годината” на малка община и “Кмет на гражданите”. За десета юбилейна година Kmeta.bg раздаде награди след национално онлайн гласуване. Официалната церемония по награждаването може да гледате на 9 октомври от 23.05 по БНТ.
– Г-н Гавазов, грабнахте 2 приза. Какво означат те за вас, това е голяма признание от страна на хората, все пак работите в общината вече 11 години, последната година и половина като кмет, а преди това като заместник-кмет?
– Това, което вършим, ние местните власти, може пряко да се види. Не е нужна мотивация на хората, за да гласуват, те виждат свършеното всеки ден. Вотът е мажоритарен, всеки е гласувал така, както е пожелал. За тези 11 години съм давал всичко от себе си и съм успявал да намеря различни форми и начини, с които да стимулирам хората, за да бъдат общинското ръководство и администрация в услуга на хората.
– Как ще се справи Мъглиж с високите цени на тока и газа. За много общини зимата, която идва, ще е една от най-тежките през последните десетилетия?
– Бях един от първите, които казаха, че няма да спра топлото и светлото в нашата община. В крайна сметка отговорността е огромна. Хората не са длъжни да плащат политическите грешки и тези в националното и местното управление. При всички положения ще е трудно, но на този етап в никакъв случай не предвиждам рестриктивни мерки. Кмет съм на община, която представлява сложен конгломерат от етноси, ромите са над 4000 души от общото население, което към този момент наброява 12 хил. Проблемите ни са изключително крещящи и наболели.
Отварям дискусия – защо от години проблемите на малките общини се ниглижират, те са дискриминирани? Бих задал и въпроса – да правим икономии от улично осветление или да се борим с адекватни мерки с битовата престъпност? Посегателствата срещу частни и общински имот не е проблем само на Мъглиж, но и на много други региони в страната. Много се надявам националното управление на страната да направи всичко възможно, за да е опора на общините, особено на малките в тези трудни за всички времена.
– Какви други проблеми имате като малка община?
– От години липсват адекватни общински бюджети. Принудени сме да се оправяме както можем. Националното финансиране не следва никаква логика. 700 000 лв. е капиталовата субсидия от държавата за нас тази година, а изравнителната – 880 000 лв. В условията на рецесия и световна криза, как да се оправим с толкова пари. Има фирми в Старозагорско, които имат по-големи бюджети от този на Мъглиж, а общата изравнителна субсидия е онова перо, което дава възможност общината да се издържа и да се самоиздържа.
– Какмо може да се направи?
– Призовам държавата да помага за инфраструктура на местата в малките общини с уникални природни дадености. Като добър пример мога да посоча как на територията около Банския комплекс има нови инвестиционни намерения за построяване на спа хотели. Но да не забравяме, че сме принудени, като кметове на малки общини, да разчитаме изключително на участие по различни европейски, донорски и алтернативни програми. Това трябва да се промени.
– Какво се случва с възнагражденията на хората в малките общини?
– Аз съм “за” повишаване доходите на хората, но след повишаването на доходите на служителите в т.нар. държавни дейности се отвори много широко ножицата във възнагражденията между тях и онези, които са в т.нар. местни дейности. Създаде се неравноправие сред работещите в общината и в общинска администрация. На практика това кара кметовете да харчат финансов ресурс за допълнителни възнаграждения след отсъствието на такъв.
– Какъв е изходът?
– Държавата има национално управление, те са хората, които трябва да инициират дискусия с кметовете на население места и особено с кметовете на малките общини, защото проблемите в тях по отношение на инфраструктурата (пътна, улична, образователна, социална) са огромни.
– Мнението ми за децентрализацията?
– Кметът на Перник каза нещо изключително важно: децентрализацията на общините е свързана главно с децентрализация на задълженията. През годините задължения, които не са удобни на властимащите, се прехвърлят на общините, но реална децентрализация на парични средства, на самостоятелност при вземането на управления – не съществува.
– Все още няма работещ парламент, чака се бюджет за догодина…Притеснен ли сте?
– Разбира се. Подозренията, че ще работим с още по-осакатени и още по-редуцирани правомощия през новата година, са напълно актуални, но се надявам разумът да надделее.