Битът към момента не е застрашен от повишаване на цената на тока до Нова година. Това каза министърът на енергетиката Андрей Живков пред Нова телевизия.
„Ако се види, че има предпоставки за сериозно увеличение в цените, държавата ще използва всички резерви, които има, за да направи така, че увеличението да не е голямо, ако го има“, заяви той.
„Факторите, които определят цените, са различни. Това са цената на газа, на въглеродните емисии, важна е и прогнозата за това каква зима ни очаква. Цените на борсите отразяват до голяма степен страха и притесненията на клиентите от това какво предстои. Това е фактор, който би могъл да допринесе за смекчаване на цените. Компенсациите, които обещахме от 50 лв., ще се кумулират с тази цена. Правим стъпки, които реално можем да направим веднага“, посочи Живков.
„Ние подпомагаме тези фирми, които допускаме, че не са били достатъчно информирани в тези 9 месеца да предприемат стъпката за избор на доставчик на свободния пазар. Подпомагаме ги и защото цените на пазара скочиха драстично и ние правим реверанс към бизнеса, показваме, че сме готови да вземаме реални мерки. Искрено се надявам, като видим какви са резултатите от кампанията, която предприема, решението да си остане такова и ако има удължаване, то да е с месец например. Фрапиращо число са фирмите, които не са си намерили доставчик на електрическа енергия – 256 000“, допълни той.
„Проблемът при нас е привнесен, не е български проблем. Това предполага и глобални решения. Вече има предложения от различни държави за мерки на европейско ниво. Ако ще се въвежда мораториум върху търговията с квоти, всички трябва да го подкрепят, но не виждам кой би бил против. Ударът от цените е върху цялата европейска икономика, не само върху България. Ние сме член на ЕС и едно ограничаване на износа на енергия, е ограничаване на стоките. Консумираме около 4000 – 4200 MWh, а произвеждаме до 6 000 MWh. В най-силните дни се изнасяха около 2000 mWh, така че ние изобщо не сме в хипотеза, в която да имаме недостиг на електрическа енергия“, заяви министърът.
„2035 г., 2038 г. и 2040 г. е това, което ще дадем като индикативни дати за затваряне на въглищни централи. Те задължителни трябва да се потвърдят от Народното събрание. За тези три варианти ще се разработят сценарии за начина и конкретните стъпки на прехода. В този момент ние разчитаме на „Марица Изток 2“, която в момента крепи цените на едни от най-ниските нива в Европа. Проблемът е социален и държавата трябва да покаже, че мисли за хората“, добави той.