“Оценката на Брюксел за Плана за устойчивост и развитие на България е, че не просто е желателно, а трябва да се ревизират редица неща. Точно поради липса на достатъчно перспектива и устойчивост”, заяви пред журналисти в Брюксел президентът Румен Радев в отговор на въпрос дали служебното правителството планира ревизия на националния план. Затова, по думите на президента, служебното правителство работи усилено за да предложи проекти, които да бъдат в съответствие с изискванията и духа на модернизацията на една европейска държава.
“Надявам се служебният кабинет, там е концентриран сериозен експертен потенциал, да успее в срок да предложи тези проекти. Има определена времева рамка, в която те трябва да преминат одобрение и съгласуване, да се върнат пак и ако следващото редовно правителство ги припознае, това означава, че работата ще бъде свършена и може да се продължава нататък”, заяви Румен Радев.
Евролидерите потвърдиха и целите, свързани с намаляването на вредните емисии. Президентът коментира, че идеята за климатично неутрална икономика е красива, но крие рискове, особено за бедни държави като България. Според него в момента служебното правителство работи върху промени в плана за възстановяване, за да бъдат включени в него и проекти, които да намалят негативните ефекти за страната. “Ако следваме безропотно това, което вече е прието, това означава нашите базови мощности, съвсем скоро ние сами да се откажем от тях, защото ще станат абсолютно непосилни. Ще има и голям социален ефект върху най-уязвимите социални групи, така че ние сме длъжни да защитим доколко може при тая ситуация нашият интерес”, заяви Румен Радев.
Запитан дали има информация, че компании, които попадат по санкционни режими са строили “Турски поток” в България, с техника, която е отклонена от европейски проекти и дали е готов да инициира разследване, държавният глава посочи, че други институции инициират разследвания. “Ще се направи всичко възможно това да се провери. Не само “Турски поток”. Виждате, че цяла магистрала се строи “на тъмно”. Огромни ресурси се плащат, знаете 4,5 млрд. лв. с „ин хаус“ процедури без обществена поръчка, с неясни критерии и когато се строи “на тъмно”, винаги се създават условия за две неща – условия за корупция, условия за ниско качество”, посочи Румен Радев.
Държавният глава посочи, че тези проверки са изключително трудни, защото тепърва трябва да се разбере кои са контрагентите. Не е известно и какви пари са получавали те, срещу какви дейности, при какви гаранции и при какво качество.
“Това са сложни механизми за проверка, защото изискват големи екипи от хора, а всъщност това са същите хора, които са сключвали договори, които са раздавали пари, които са изготвяли технически спецификации, които са приемали обектите за готови. Трябва да се мобилизират същите институции и контролни органи, които досега не са реагирали, дали са имали информация, или не”, подчерта още президентът.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че страната ни е получила финансова помощ по инструмента SURE, който подпомага страните да финансират програмите за временна безработица. България е получила 511 млн. евро. “Много сме щастливи, че има политическо решение за европейския ковид сертификат. Той е крайъгълен камък за свободното движение. Европейските граждани ще могат да използват документ, който взаимно се признава от държавите, където и да пътуват в ЕС”, посочи Урсула фон дер Лайен.