Аптеките са концентрирани в големите и гъстонаселени общини. Това е за сметка на малки и слабонаселени места, които на практика остават без лесен достъп до лекарства. Общият брой аптеки в страната намалява – по последни данни на Изпълнителната агенция по лекарствата те са 3296, като приблизително една трета от тях са концентрирани в трите най-големи града. В София са общо 740, в Пловдив – 212, а във Варна – 171.
Броят на общините без нито една аптека е 20, а тези само с по една са 40, като през 2021 г. са с 500 по-малко – до голяма степен свиването се дължи на преселението към големите градове. Общо за страната на аптека се падат средно по 2087 души, сочат данни на Института за пазарна икономика. Най-добре осигурени са туристически общини като Несебър (393 души/аптека), Приморско (636 души/аптека), Царево (825 души/аптека) и Банско (869 души/аптека).
Общините с най-много жители средно на една аптека са Добрич-селска (20 506), Тунджа (11 364), Аврен (9737), Джебел (9643) и Главиница (8832). За първите две екстремните резултати вероятно се дължат на това, че административните им центрове – Добрич и Ямбол – са отделени в отделни общини, където са и концентрирани по-голям брой аптеки. В приблизително половината общини на една аптека се падат средно между 2000 и 4000 души.
Възможни решения
Всички тези данни обаче не разкриват в дълбочина проблема с достъпа до лекарства. Наличието на аптека в община не означава, че всички нейни жители могат лесно да стигнат до нея, предвид лошата свързаност и липсата на обществен транспорт в много от малките населени места. Възможно решение на този проблем би могло да се търси в обособяването на филиали на аптеки или мобилни такива, управлявани от помощник-фармацевт и работещи с ограничено работно време, които да обслужват нуждите на по-изолираните селища.
Към момента обаче това е неприложимо при действащата регулаторна рамка. Преди време правителството беше застанало зад идеята за поставянето на вендинг апарати с лекарства в малките населени места, но и това не би могло да се случи по закон. Електронното здравеопазване, и по-точно – издаването на електронни рецепти, също може да облекчи достъпа на населението до лекарства, но и тази реформа през последните месеци изглежда спря. Така че проблемът с достъпа до аптеки и лекарства в малките населени места все още остава нерешен.