За трети път държавната и местната власт, заедно с експерти, представители на синдикалните организации, сдружения и граждани, се събраха в Стара Загора за среща на тема “Бъдеще за енергийния комплекс “Марица изток” – перспективи и предизвикателства”. “Очаквам от всички активност и вземане на конкретни ангажименти и решения по въпроса с бъдещето на енергийния комплекс”, призова при откриването на срещата инициаторът на дискусионния форум Живко Тодоров.
Градоначалникът предупреди, че ако всичко записано в плана до момента се реализира, ще има огромен негативен ефект върху Стара Загора и по-малките общини в региона, които ще са пряко засегнати. “Когато се прави Териториален план за справедлив преход, трябва той да бъде истински справедлив и плавно изпълнен. Трябва да се помисли за работеща алтернатива, предварително начертана програма и работна група на високо ниво. Вече дори е късно, защото това трябваше да се случи още преди години, за да има сега свободни места за работещите в комплекса, които ще бъдат най-засегнати. Нека първо се създаде заетост и след това да се уволняват хора. Надявам се на следващата среща да говорим за нови работни места”, каза в края на срещата Живко Тодоров.
Властта
“Независимо колко пъти е нужно да се срещаме – ние ще го правим, тъй като смятам за изключително важна тези обмяна на информация и гледни точки. Новото и различното от предишната ни дискусия са направените редакции в Териториалните планове, които адресират въпроси, поставени през последните месеци от страна на Европейската комисия, без които плановете няма да бъдат придвижени напред”, обясни зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов. Той допълни, че най-същественото, което е липсвало до сега в тях е отразяването на темата за енергийния преход.
“Важно е да кажем, че с Териториалния план не се поемат ангажименти по отношение нито на работата на комплекса “Марица изток”, нито на електроцентралите. Той има за цел да се редуцират дефектите от прехода и да бъдат предприети мерки по отношение на засегнатите хора, работещи в комплекса. Един от фокусите е рекултивация на терените на “Мини Марица изток” в допълнение към това, което е ангажимент на мините като концесионер”, обясни Красимир Ненов.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева изтъкна, че европейските средства не са самоцел, а елемент от решението на една сложна задача. От Министерството на труда и социалната политика се ангажираха да бъдат партньор на общината и властта и да се окаже подкрепа на всеки един засегнат от енергийния преход.
Протестите
Протест на място поиска проектите на ТПСП да съдържат още конкретика както за енергийните така и за местните политики. Представители на миньорите и синдикалните организации настояват за повече конкретика по отношение на планираните инвестиции и откриването на нови работни места. Те поставиха и въпроса кой ще извършва рекултивацията на терените, отбелязвайки, че не бива това да се извършва от частни фирми, което би отнело част от дейността на “Мини Марица-изток”. Представители на КНСБ настояха в Териториалните планове да бъдат заложени и възможности за улавяне на въглеродни емисии, каквито технологии се прилагат в Китай.
Ненов подчерта, че споменатите в Териториалните планове обеми на производство на електрическа енергия от комплекса не са поет ангажимент, а са оценка, базирана на обективни данни. Той допълни, че тенденцията в момента е на намаление на добива на въглища, което е свързано с високата цена на въглеродните квоти. И въпреки че заложените обеми и количества добив не са ангажиращи, трябва да се наблюдава пазарната ситуация и да се адаптира дейността. Заместник-министърът допълни, че приветства споделянето на опит за прилагане на нови технологии, които да спомогнат плавното осъществяване на енергийния преход.
Заместник-министърът обърна внимание, че възможността за въвеждане на механизъм за капацитет е пропусната през 2019-а година и призова да не повтаряме тази грешка, невнасяйки проектите за Териториални планове.
Заместник-министърът на икономиката Ивайло Шотев коментира, че министерството му е поело ангажимент до края на годината да бъдат направени планове за индустриалните зони и изтъкна големия потенциал на Стара Загора, включително заради стратегическото местоположение.
По отношение на нуждата от енергийна стратегия на страната, заместник-министър Петрова заяви, че Интегрираният план в областта на енергетиката и климата е стратегическият документ, който трябва да обедини секторните стратегии. Съответно, енергийната стратегия трябва да бъде съобразена именно с този план, който в момента е в процес на актуализация.
Дискусията продължи над 2 часа и завърши с перспектива за четвърта среща в края на месец септември.
Междувременно миньори и енергетици от Перник протестираха срещу предвидното в Плана спиране на въгледобива през 2026 година, тъй като така представеният проект ги обрича на безработица и обедняване. Хората се притесняват за своето бъдеще и за бъдещето на семействата си.
Спирането на въгледобива е проблем не само за работещите в мината и ТЕЦ “Република”, но и за населението на Перник. Ако въгледобивът спре през 2026 година, ще спре да работи и ТЕЦ “Република” и 20 000 домакинства, училища, детски градини, болници ще останат без отопление. На протеста присъства и изп. директор на “Топлофикация Перник” Чавдар Стойнев. “Без въглища не сме готови с алтернативни горива да продължи да работи централата, а преминаването е един дълъг и сложен период. Сами виждате колко години са ни необходими за въвеждане на когенераторите в експлоатация”, каза той, цитиран от БНР.
Пернишките миньори и енергетици заявиха, че заедно с колегите си от Кюстендил, Дупница и Бобов дол застават рамо до рамо с протестиращите от Стара Загора и Маришкия басейн и са категорични, че ако не бъдат чути ще пренесат протестите си на жълтите павета.
Премиерът Денков кани корейски инвеститори във въглищните райони
Премиерът Николай Денков е поканил корейския бизнес в трите въглищни региона в страната, като най-силно засегнати от енергийния преход. “Стара Загора, Кюстендил и Перник предлагат добра инфраструктура и имат нужда от нови инвестиции и нови работни места на мястото на тези, които ще бъдат изгубени при затварянето на въглищните централи и мините”, каза той на среща с министъра на външините работи на Южна Корея Парк Джин в рамките на 18-ия стратегически форум в словенския град Блед.