Ако се тръгне по поречието на Дунав, ще се стигне далеч, реката е втората по дължина в Европа след Волга, протича през най-много държави в света. На бреговете на Дунав са разположени десетки големи градове, в това число столиците на 4 държави (Австрия, Сърбия, Унгария и Словакия). На отделни участъци реката е естествена държавна граница със съседни страни. Тя е дом на много растителни и животински видове, речното й корито представлява най-голямата заблатена територия в Европа. Затова е от огромно значение как хората и бизнесът се грижат за нея. Темата е особено актуална в контекста на климатичните промени и изключителната важност на реките за оцеляването ни.
Пример за ефективно партньорство в това отношение е проектът на WWF и Кока-Кола – “Жив Дунав”. Целите му са широспектърни – освен по-сигурно бъдеще за водата, каузата се припознава от хората по места и събира съмишленици из цял свят.
Финансовата помощ на Фондация Кока-Кола е безвъзмездна, благодарение на нея се възстановяват влажните зони в шест държави – Австрия, България, Хърватия, Унгария, Румъния, Сърбия.
За съжаление 80% от заливните площи и влажните зони по поречието на Дунав са изчезнали, като увреждането на реката е заради изграждането на диги и бентове на речното корито и издълбаване на дъното. Целта на “Жив Дунав” е да се възстановяват влажните зони по Среден и Долен Дунав, които се отличават с биологично разнообразие, загубено на други места, а дунавски есетри, които са критично застрашени, там все още виреят, редом с розови пеликани, морски орли и черни щъркели.
Навсякъде по света метеорологичните условия стават все по-екстремни, те засягат всички и всяка стъпка – и малка, и голяма, е важна. Река Дунав в по-голяма степен е уязвима от наводнения и дълги периоди на засушаване. Това са рискове, чието избягване е наложително. Сред основните цели на “Жив Дунав” е да се смекчат лошите последици от изменението на климата, като през март миналата година WWF Централна и Източна Европа (WWF-CEE) и Фондация “Кока-Кола” обявиха, че разширяват своето партньорство “Жив Дунав”, за да помогнат за увеличаване на устойчивостта на климата и водата по поречието на Дунав за още три години. Фондация “Кока-Кола” подкрепи каузата с 1,53 млн. долара.
Припомняме в обзор, че благодарение на първата фаза на “Жив Дунав”, приключила преди четири години, са възстановени над 5400 хектара влажни зони, реки и заливни територии. Заради възстановяването на влажните зони и изградените шлюзове на остров Персин край Белене животът в блатото е възроден и в него отново има пеликани след 60-годишно прекъсване.
Местността между Гърла Маре и Врата (Румъния) е удивително място, но в края на 80-те години на миналия век изграденото рибовъдно стопанство прекъсва връзката между влажната зона Гърла Маре и река Дунав. “Преди или се наводняваше, или се изсушаваше,”, обяснява 70-годишния Адриан, местен жител, който се изхранва с риболов. Спомня си за изобилието от животински видове преди, за лилиите и тръстиката. Радва се, че в момента всичко се възстановява по естествен път, а природата е върната на самата себе си. В момента могат да се срещнат повече от 60 вида птици.
Заради рибовъдното стопанство при преливането на реката, се наводняват хиляди хектара земя. След възстановяването по проекта “Жив Дунав” на почти 500 от тях – вече са обезопасени и останалите над 2600 хектара, които не са застрашени от наводнения, а при периоди на суша са осигурени с влага. Във влажната зона в растителността са вложени камъни, които образуват своеобразна естествена дига. Така във влажната зона всеки, който иска, може да се повози на каяк, да чуе пеенето на птици, жаби и още куп видове, които населяват възстановения хабитат.
За няколко години по “Жив Дунав” в Румъния са отварени канали, пробити са диги и са изградени шлюзове, а възстановеният капацитет за задържане на вода е 5 милиона кубични метра.
Партньорството между WWF и Фондация Кока-Кола ще продължи да се фокусира върху възстановяването на основни влажни зони, заливни низини и притоци по река Дунав. То се основава на успеха и въздействието, постигнати чрез междусекторната програма през последните десет години и обединява съмишленици в търсенето на природно-базирани решения.
Основната цел, която организациите се надяват да бъде припозната и от хората по места, е не просто да се съхрани Дунав и неговото богатство, а да се възстановява и пази реката, да се върви ръка за ръка с природата, а не срещу нея. Само по този начин ще има трайно взаимодействие в целия регион – от активности в селското стопанство до такива в градските зони. Промяната зависи от всеки.