Министерски съвет забрани временно вноса на зърнени култури от Украйна. “Имаме продукция за няколко милиарда и ако не вземем мерки, няма да можем да я пласираме”, обясни министърът на земеделието Явор Гечев. Решението влиза в 24 април и ще важи до 30 юни.
Забраната се отнася общо до над 20 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол.
“Има положителни тестове за неразрешени препарати от ЕС, има и държави, които са унищожили продукция”, даде още подробности Гечев.
България ще чака зелена светлина от ЕК за решението на властта от днес. “Надяваме се това да даде гласност и да се търси решение от ЕК на проблема. Когато една държава има проблеми, целият ЕС има”, посочи той. По думите му обаче забраната не се отнася до т.нар. коридори на солидарност, тоест това няма да засегне транзита на зърно през България до трети страни.
Икономическият министър Никола Стоянов посочи, че това е една крайна мярка, но страната ни е последвала примера на Полша, Унгария и Словакия. “Подкрепата ни за Украйна продължава, диалогът с ЕК също, днес отново ще има среща. Земеделието е голяма част от нашата икономика, 16% от заетите са в селскостопанския сектор. Не можем да позволим българските производители да бъдат засегнати по някакъв начин”, коментира още Никола Стоянов.
Земеделският министър увери, че няма условия за повишаване на цените, пазарът е пренаситен, предстои и жътва.