Днес в Бургас стартира първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (IOAI), която ще събере около 200 талантливи ученици, от близо 40 държави, от цял свят. През следващите шест дни те ще работят по иновативни проекти и решения и ще демонстрират своите знания и умения в сферата на изкуствения интелект. Събитието се реализира с основната подкрепа на Vivacom, която осигури достъп до неограничен интернет на максимална скорост в най-голямата 5G мрежа в България[1]. Освен това компанията предостави и финансова помощ в размер на 10 000 лв. Телекомът е осигурил и специални награди, за най-добре представилите се AI експерти, които ще се сдобият с актуалните безжични слушалки Nothing Ear 1. Vivacom традиционно подкрепя българските ученици по природни науки за тяхната подготовка и участие в международни състезания, като до момента е дарил близо 140 000 лв. на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
За разлика от останалите големи научни олимпиади, IOAI е отборно състезание, което насърчава работата в екип. Всеки отбор се състои от четирима ученици, които, заедно със своя ръководител, работят по темите на олимпиадата в седмиците преди тя да започне. По време на състезанието амбициозните гимназисти ще преминат през два кръга – научен и практически. Първият от тях е посветен на машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение, като той ще позволи на събралите се таланти от цял свят да разработят нови AI модели и да решават проблеми, които имитират реални научни изследвания.
Вторият кръг на олимпиадата ще предизвика състезателите да създадат завладяващо изображение или аудио и видео съдържание с помощта на водещи AI технологии като ChatGPT и Dalle-2. За целта те ще използват висококачествената и надеждна 5G мрежа на Vivacom, която ще позволи на участници да реализират своите креативни идеи без технически прекъсвания и забавяния. По време на състезанието, олимпийците ще се включат и в различни дебати за бъдещето на изкуствения интелект и етичните последици, както и в практически семинари, водени от световноизвестни изследователи и академици.
Специален гост на събитието ще бъде и най-успешната вокална изпълнителка на съвременната българска сцена – Мария Илиева, която ще насочи общественото внимание към достъпността, масовото приложение и моралните въпроси около използването на изкуствения интелект. Така Международната олимпиадата по AI ще се обособи не само като поле за изява на млади таланти, но и като вдъхновяващо събитие.