Ще изпревари ли новата детска болница в Бургас изграждането на такава в София? По всичко личи, че това е напът да стане.
“17 общини близо 3 години се опитваха да съберат в едно всичките си желания, мечти и намерения, така че проектът в Бургас да се случи”, обяснява Мария Куманова, автор на проект за нов модел за интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточна България, в рамките на който се строи болницата. “Това не е състезание. Работим почти от 4 години. Болницата е проектирана и вече се изгражда”, съобщи тя, цитирана от БНР. “Това е кауза, не просто една сграда. Сградата ще бъде чудесна, но най-голямото предизвикателство ще са хората. Да върнат или да удвоят и утроят емпатията. Неслучайно не са много лекари, които избират педиатрията. Ние ще им организираме добри условия за работа”, гарантира Куманова.
По проекта за интегрирана здравна грижа до момента са включени над 70 души от четирите области – Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора.
По новия програмен период – 2021-2027 г. и при интегрирани инвестиции в десетте големи градски общини и други по-малки – идеята е средствата, които не са малко, да бъдат обединени и координирани, така че да има устойчив ефект върху големи групи от населението.
Има региони, в които липсват педиатри и различни специалисти. “Онова, заради което се присъединиха по-малките общини, беше именно желанието им да гарантират, че в по-малките населени места може да бъде осигурен качествен достъп до педиатри”, посочи Куманова, като акцентира върху профилактичните програми. “Ще се опитаме да преподредим системата и наличните специалисти, привличайки и нови, без да се налага да правим големи промени”, каза тя в заключение.