Реализирането на вътрешни електронни административни услуги като предпоставка за постигане на комплексно обслужване на гражданите и бизнеса бе темата, която членовете на Постоянната комисия по административно обслужване и общинска администрация обсъдиха с Николай Минев от министерството на електронното управление.
През RegiX за две години и половина има 250 млн. транзакции, това са толкова спестени листове хартия и разхождане на гражданите, за да удостоверят постоянен адрес или семейно положение. Чрез системата голяма част от най-често използваните услуги се заявяват вече като вътрешни административни услуги. “RegiX върши много добра работа, но има голям отпор от администрациите да интегрират системите си”, каза Минев и даде пример с ГРАО.
Над 5.5 млн. пъти български граждани са достъпвали дадена услуга през систематата за електронна автентикация. Това са голяма част от общинските услуги, публикувани на портала egov.
Другата система е за сигурно електронно връчване, която е гарантът между изпращача и получателя и е в съответствие с Регламент 910, който определя нейната правна стойност. Тя дава възможност за разработване на допълнителни и на специфични за администрацията услуги, за услуги без достъп през RegiX.
Разработени са шаблони за съобщенията за раждане и смърт, които достъпват медицинските заведения в реално време и ще бъдат изпращани по електронен път към общините. Не могат да се оспорят времето на постъпване в общината и съдържанието. “Дошъл е моментът водеща да бъде електронната форма. Процесът пилотно стартира с проект в община Бургас и УМБАЛ Бургас. В него има възможност за добавяне на всяка общинска администрация”, каза още господин Минев.
Разработена е услуга за предоставяне на достъп до данни НЕЛК/ТЕЛК, издадени след 1 януари 2021 г. Предстои изграждане на адаптер за RegiX. Министерство на електронното управление е разработило нова функционалност за извличане на справка и плащане на дължими местни данъци и такси от лицата в реално време, както за гражданите, които пребивават в чужбина, така и за живеещите на територията на страната.
Чрез egov.bg с няколко клика се предоставя възможност за автоматизирана проверка и заплащане на данъчни задължения към 227 общини. В процес на интеграция са останалите системи за местни данъци и такси. “Има възможност за интеграция на други системи, съхраняващи задължения”, каза Николай Минев.
Министерството е подготвило видео „Проверка на задължения за местни данъци и такси“: https://drive.google.com/file/d/1TBLRruMYQLIcz27aaeebmjueRHX_JIpn/view?usp=sharing
Предстои внедряване на QR код за документи в Системата за сигурно електронно връчване. Това е все по-честа практика за достъп до определено съдържание в електронна форма, която значително опростява процеса по изпращане и получаване на документи.
С надграждане на системата за еФорми автоматизирано и преди заявяване на услугата ще се генерира задължение към заявителя. За целта е необходимо е-услугите да имат една такса, която да се въведе в системата.
Николай Минев постави въпроса за проактивно предоставяне на услуги и даде пример с 34 административни услуги на Агенцията за социално подпомагане, които вече се предлагат безплатно и чрез клонове на „Български пощи“. Сред тях са отпускане на различни видове еднократни, месечни и целеви помощи и издаване на удостоверения.
Дигитализиране на информационни масиви в общинските администрации
На заседанието на Постоянната комисия бе представен проектът “Дигитализиране на информационни масиви в администрацията, съдържащи регистрови данни и е-удостоверяване от регистри”. Целта е дигитализирането на приблизително 30 млн. страници актове за гражданско състояние (раждане, смърт и брак), семейни регистри и лични регистрационни картони за периода 1 януари 1897 г. – 31 декември 1999 г. Като резултат ще бъде създадена централизирана специализирана електронна база данни, която ще даде възможност за достъп до удостоверителни данни по електронен път.
Вече са събрани данни от 233 общини и 35 района за броя страници, които следва да се сканират. Обемът надвишава многократно заложеното в проекта и е наложителна приоритизация.
След систематизиране на получената информация за вида и обема на съхраняваните от общините архиви, ще бъдат избрани изпълнители за сканиране на документите на място в общините и последващото им цифровизиране. Сканираните документи ще бъдат записани в Държавния хибриден частен облак (ДХЧО).