До момента енергийният преход не е справедлив за област Кюстендил и затова се опитвам да превърна дефекта в ефект. Това коментира кметът на града инж. Огнян Атанасов, който откри кръглата маса “Реализиране на възможностите”, организирана от “Бранд Медия България”. Събитието е част от проекта “Преход на възможностите”, финансиран по политиката на сближаване на Европейския съюз.
“Надявам се да намерим най-добрите решения за региона. Голямата буря в сектор енергетика при нас мина преди 10 години, но сега се очертава нова. Трябва да използваме средствата, предвидени за справедлив преход по най-правилния начин, за да извлечем максимални ползи от тях”, убеден е инж. Атанасов.
Неговата цел е да запази в Кюстендил и региона всички, които ще загубят работата си заради прехода към зелена енергия. “А да не се случи както преди – хората да заминат за София или чужбина”, обрисува ситуацията кметът.
Модераторът на събитието – Славчо Нейков, председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт – изнесе тревожна статистика за демографията в област Кюстендил. Според данните за 3 години областта е загубила 3 – 4% от населението си.
“Темата за запазване на работните места и доходите, и особено темата за демографията, е изключително важна и чувствителна”, коментира Нейков.
Той препоръча на местната власт да отправя конкретни и ясни послания към хората, защото централната и политическата власти в България отправя твърде разнопосочни послания, с което объркват обществото.
“Нашата визия е ясна и я потвърждаваме многократно. Едната ни цел е да финансираме индустриалната зона в Кюстендил, която е на 190 декара – да я направим модерна и високотехнологична”, съобщи инж. Атанасов.
По негова информация има инвестиционен интерес към тази зона, но трябва да се намери публично съфинансиране, за да се случи.
“Между 150 и 200 човека, всички с технически компетенции, могат да бъдат наети в индустриалната зона. Има инвеститор, който обаче има нужда от грантово финансиране”, казва кметът.
Той не даде конкретика за компанията, но съобщи, че става въпрос за една от най-големите компании в своя сектор и се касае за местен инвеститор. Той обясни още, че общината има желание да развива слънчевите панели по покривите на сградите – до 10 kW за собствени нужди на хората от града.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.