След последното преброяване стана ясно, че общините, които не отговарят на критерия за население вече са 83. Въпросът с демографската криза не е отсега. Малкият брой население обаче е пречка за общини, най-вече от Северозападна България, да кандидатстват за финансиране по европрограми. В община Бойница, която е с по-малко от 800 жители, разчитат само на бюджета си. Това констатира кметът Анета Генчева.
“Ние просто не сме конкурентноспособни. Когато кандидатстваш по проекти, които имат европейско финансиране, има изискване, че колкото повече брой население има дадената община – толкова повече точки получава при класирането. При нас населението намалява и ние не сме конкурентноспособни в тази насока. Заради брой население губим много точки”, алармира кметът.
В същото време се дават по 2-3 точки за това, че общината е в Северозападна България, но това не прави малките региони в никакъв случай по-конкурентноспособни. “Алармирала съм за това много пъти, правилата обаче са такива и постепенно се отказах да кандидатствам по европроекти, защото няма смисъл. Всеки европроект – това са усилия, пари. По-добре нещо да го направим със собствени средства, за да сме сигурни, че ще го свършим”, обясни ситуацията Генчева.
Друг вариант е създаването на местни инициативни групи между общините, за да може да се кандидатства по-лесно за средства от Европа. Според кмета на Бойница обаче това не е решение, тъй като се усложнява изпълнението на проектите.