Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
вторник, 24 юни, 2025
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Защо междусъседските войни ни пречат да живеем по-добре?

Нина Александрова от Нина Александрова
март 29, 2023
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
11 1
0
etajna sobstvenost 1 1024x549 1
13
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

В София има 23000 многофамилни жилищни сгради. Управлението им е регулирано в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). В него е предвидено сградите, или входовете в тях, да формират т.нар. етажна собственост (ЕС). Или с други думи “домсъвет”. Етажната собственост може да бъде регистрирана като юридическо лице, но това не е задължително. Повечето ЕС не се регистрират като такива. Законът също така определя, че за всяка една етажна собственост отговаря управител, познат и като домоуправител. Управителят на ЕС може да бъде частно лице, например, някой от обитателите на сградата, или фирма. Има и възможност за няколко допълнителни роли – касиер и контрольор. Всички собственици имат право да участват в общо събрание (ОС), което решава какво да се случва в етажната собственост. Управителят на ЕС има ангажимент да изпълнява решенията на Общото събрание.

dsc 0237 1024x680 1

В този смисъл общото събрание е най-малкият парламент – в него всеки собственик има глас и възможност да изрази мнение как да се управлява сградата му. Да намери хора, с които мисли в една посока, да реализира конкретно действие за благото на сградата.

От решенията на общото събрание и поведението на съседите зависи как и въобще дали ще работи етажната собственост. Дали ще е чисто, дали ще работи асансьорът, дали ще тече покривът – това е обща отговорност. И дали прибирането ни вкъщи ще е препятствие или удоволствие. Законът дори позволява етажните собствености в жилищните комплекси от социализма да придобие правата върху земята под и около блока.

Проблемите

Както и на големите избори за парламент, на общите събрания рядко участват повече от половината собственици. Това е валидно особено за големите сгради (над 14 апартамента), обобщават от “Екипът на София”. От друга страна в малките, поради малкото количество хора в общите събрания, е възможно да възникнат междусъседски войни, които да блокират работата и да затруднят поддръжката на самата етажна собственост.

dsc 0170 1 1536x1020 1

Ситуацията е толкова проблемна, че през есента на 2022 г. Министерски Съвет одобри предложения за промяна на ЗУЕС, които гласят, че решения могат да се вземат “колкото и идеални части от общите части на етажната собственост да са представени”. Тази промяна може да изглежда логична, след като обитателите не проявяват интерес. И вероятно би имала отрезвяващо действие. Експертите от “Екипът на София” обаче смятат, че в средносрочен план вместо да реши проблеми, тя ще увеличи значително конфликтите между собствениците. Няма устойчиви системи, в които малцинството да решава вместо мнозинството.

Голяма част от сградите са избрали да не се управляват от фирми и да са на режим управление от съсед или познат. Ако фирмите вече са установили процеси като воденето на събрания и създаване на протоколи по конкретен начин, то това не важи за самоуправлението – при самоуправлението всеки екип създава документи и прави счетоводство по собствени идеи за правила. Това не значи непременно, че етажните собствености, управлявани от фирми, се управляват по-добре. Значи, че фирмите отменят обитателите от многото и досадни административни задължения. Представете си, че в София това са над 20000 различни бланки и счетоводни стандарта. Цялото това разнообразие затруднява формалната помощ, когато община или съд трябва да се произнесат по конкретен казус, например, събиране на средства от некоректен платец. Малките домоуправители са оставени да се оправят сами.

Същевременно Столична Община (СО) няма пълни данни за това как се управляват сградите. Няма данни и за качеството на сградите. Това пречи на общината да работи заедно с ЕС за подобряване на околоблоковото пространство, например. Но общината не поема инициативата това да се промени. Единственото, което прави, е да поддържа регистър на сдруженията на етажната собственост.

dsc 0188 2048x1360 edited 1024x680 1

Заключение

Заключението е, че етажната собственост в момента масово не работи, или не работи добре. Добрите примери са по-скоро изключения.

Това води до по-трудно управление на сградите, като например:

Понякога не могат да се вземат решения тъй като ЗУЕС изисква определени кворуми (например: събрание започва при 67% присъстващи, ако няма толкова се отлага с 1 час и кворумът пада на 33%; Има минимални кворуми за различен тип решения, които трябва да се вземат, за да може да са валидни.

Не може да се сведе до знанието на мнозинството конкретно действие/събитие, което трябва да се случи във входа/блока – например, промяна на такси, събиране на пари за голям ремонт и т.н.

Не могат да се вземат решения как да се действа с неизрядни платци.

Пропускат се възможности за участие в национални, или общински програми за енергийна ефективност.

И много други.

dsc 0083 1024x680 1

Живущите в етажните собствености като цяло не познават правата и отговорностите си. Като че ли често не са информирани и за процедурите. Това нерядко води до пропуснати ползи, напрежение между съседите, или спрямо администрацията, както и в крайна сметка лоша жилищна среда. Затова и основният въпрос в настоящата ситуация е как да увеличим броя на обитателите, които се чувстват ангажирани?

Решението

Отредената роля на общината е голяма, но на практика остава на хартия. А може да е различно. От “Екипът на София” са убедени, че Столичната община може и трябва да заеме активна страна в процесите, засягащи етажните собствености. Няма да е лесно, но би могло да се случи чрез информационни кампании, административна и правна помощ, стимули, посредничество и намеса.

Тагове: блоковеетажна собственостжилищамеждусъседски войнитоп
Предишна Статия

Променят учебните програми, пускат ги за обществено обсъждане

Следваща Статия

Кога и защо Ниагарският водопад…спира?

Свързани Статии

Законът на надценките на храните крие повече опасности от държавните магазини
Гледна точка

България се задържа на 60% от средноевропейските цени

юни 23, 2025
119
Овластяване на градовете – двигатели на растеж, иновации и устойчивост в Европа
Гледна точка

Овластяване на градовете – двигатели на растеж, иновации и устойчивост в Европа

юни 20, 2025
107
Велобиблиотека всяка седмица във Варна
Гледна точка

София чете повече от провинцията, но не стигат парите за театър и кино

юни 20, 2025
112
Вдигат туристическия данък в София
Гледна точка

Рекорден иск към НАП: Бизнесмен от Габрово води дело за 1 млрд.

юни 20, 2025
159
Кой и как може да кандидатства за саниране?
Гледна точка

Наемът на общински жилища вече няма да е безсрочен

юни 20, 2025
249
Местните власти с водеща роля в зелена трансформация и въглеродна неутралност до 2030 г.
Гледна точка

Местните власти с водеща роля в зелена трансформация и въглеродна неутралност до 2030 г.

юни 19, 2025
109
Следваща Статия
Кога и защо Ниагарският водопад…спира?

Кога и защо Ниагарският водопад…спира?

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какво искате да се подобри в града, в който живеете?

Реклама

Последни новини

Казанлък достави зеленчуци собствено производство в ясли и детски градина

Казанлък достави зеленчуци собствено производство в ясли и детски градина

юни 24, 2025
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати

Плевен и Смолян с най-много болнични легла

юни 24, 2025

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2025 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2024
  • TOP JOBS