Проект за изграждането на водопровод в промишлената зона на Камено попадна под ударите на закона, защото кметът Жельо Вардунски е възложил строителството на фирмата на своята съпруга. С решение от 27-ми май Антикорупционната комисия установява, че сключеният договор е в конфликт на интереси и кметът е злоупотребил с властта си, предаде БНР. Всъщност, изграденият водопровод е предоставен безвъзмездно на общината, от което става ясно, че проектът е защитил обществения интерес. Местната опозиция поиска оставката на кмета, като посочи, че се наблюдава честа практика общинските търгове в Камено да се печелят от приближени до властта фирми.
Общинските съветници Димитър Янов и Иван Кузманов, както Емил Гепов от “Демократи за силна България” са внесли в областната управа на Бургас декларация, с която настояват за щателна проверка на действията на кмета Жельо Вардунски по случая със сключения от него договор с частна фирма, която е собственост на съпругата му.

Тази сутрин с мегафон под прозорците на кметския кабинет Емил Гепов призова Желю Вардунски да подаде оставка.
Договорът за изграждането на водопровод в промишлената зона на Камено е сключен през април 2022 г. Инвеститор на проекта е съпругата на кмета Севдалина Вардунска. 40 хиляди лева е вложената сума. Водопроводът вече е в експлоатация, изградената ВиК инфраструктура е предоставена безвъзмездно на общината, а фирми и имоти са се включили в новата ВиК-а мрежа.
“Съвеста ми е чиста”, заяви кметът Жельо Вардунски. И допълни: “Ако бях съветник, аз щях да си дам отвод. Тук няма как да си направя отвод. Договорът няма никакви ощетяващи клаузи с общината. Напротив! Ние правим публичен водопровод. Общината започва да печели индиректно и от повишаване на такса “Битови отпадъци” и данък “Недвижими имоти” на имоти, които, когато не са имали вода, не са могли да се вдигнат данъчните оценки”.
Решението на Антикорупционната комисия, която осъжда Жельо Вардунски, се обжалва по съдебен ред.
Според закона кметът е виновен, ако е сключил договор, който е защитил частен интерес. В случая проблемът е, че инвеститор на проекта е неговата съпруга. Частен интерес обаче има само когато действията водят до придобиването на облаги от материален или нематериален характер. В конкретния случай частни облаги няма, защото проектът е изцяло в обществена полза. Какво ще прецени съда предстои да разберем.