Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) е купило 29 декара в Южен Сакар със средства от дарителска кампания. Територията е в близост до Тополовград и Свиленград и ще бъде управлявана природосъобразно в полза на три световнозастрашени вида: царски орел, ловен сокол и европейски лалугер.
Това е първата подобна инициатива, осъществена изключително с финансовата подкрепа на индивидуални дарители. Кампанията започна в началото на декември 2022 г. и ще продължи до края на 2023 г. това. Целта на организацията е да събере достатъчно средства за закупуването на 100 декара земя в Сакар, за да подпомогне възстановяването на трите вида, чието съществуване в българската природа е застрашено главно заради загубата на местообитания.
У нас гнездят 38 двойки от царския орел. Видът е застрашен в световен мащаб, а в рамките на Европейския съюз България и Унгария са двете страни с най-голямо значение за опазването му.
Ловният сокол е представен в дивата природа на България само от две гнездящи двойки.
Европейският лалугер служи за храна на няколко хищника, сред които са царският и скалният орел, ловният сокол и др. Числеността му е намаляла драстично заради намаляването на пасищата с ниска тревна покривка, в които той предпочита да живее.
Тъй като земите няма да имат статут на защитена територия, посегателствата срещу видовете или местообитанията ще попадат под общите законови клаузи за опазване на природата. Престъпленията срещу природата са обект на работата на новия сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“. , а БДЗП работи с институциите от години по тези въпроси, напомни тя
От БДЗП коментират, че винаги са разчитали на ангажираността на гражданите за подаване на сигнали.
Купуването на земя и поставянето й под закрила е един от начините за опазване на биоразнообразието в Европа. Кралското дружество за защита на птиците във Великобритания от създаването си през 1889 г. до днес е придобило чрез покупка и дарения близо 130 000 hа частна земя, която е превърната в мрежа от резервати, приютяващи най-редките птици и други животни и растения на острова. Резерватите са посещавани от милиони хора, търсещи досег с най-запазената дива природа на острова, пише на сайта на дружеството. Там са посочени и възможните начини за подкрепа на инициативата „Земя под заКрила“.