Властта обсъжда идеята общините до 10 000 души да бъдат закривани. Това съобщи пред Kmeta.bg градоначалникът на Монтана Живко Тодоров. Целта е по-малките да бъдат окрупнявани и да се прекрои картата на общините. Идеята, която се лансира от “Продължаваме промяната”, е по този начин да се засили финансовата децентрализация. Златко Живков обаче е убеден, че окрупняването не е добър подход. “Ако това се случи, по никакъв начин няма да допринесе хората да живеят по-добре, ще има големи съкращения, а на областните центрове ще им се наложи да управляват не 20, а 60 села, примерно”, аргументира се кметът. И добави, че това би засегнало 170 от общо 265 населени места.
Той припомни, че общините са тези, които предоставят 70% от всички услуги, имат ангажименти към 6 кодекса, 136 закона и 500 подзаконови нормативни актове. “Ще вземем мерки, ако се стигне до анализи, ще изразим ясната си позиция”, закани се градоначалникът.
Идеята е стара – от 2003 година има дебати по нея, но обсъждането й от предишни правителства не е довело до реализация. От своя страна Националното сдружение на общините вече два пъти е представяло през годините на комисии в Народното събрание своята позиция по отношение намаляване броя на общините.
“Налагането на подобно прекрояване е свързано с това, че българите най-вероятно ще са с милион надолу след последното преброяване, но реално погледнато промяната не е ефективна”, убеден е Златко Живков. Той изтъкна, че администрация на една малка община се състои от местни хора, които в един момент ще останат без работа, а в големия град ще се освободят повече работни места. “Рисковете са много и имат всякакви аспекти”, заключи градоначалникът.
В момента текат разговори в министерството на финансите, а властта преговаря и със Сдружението на общините, твърдят от “Продължаваме промяната”. Идеите на партията обаче срещат много скептици сред местната власт, която евентуално трябва да реализирала подобна промяна. Затова потърсихме и мнението на Андриан Николов, икономист от Института за пазарна икономика. “Все повече стават по-малките общини в България. Намаляването на броя им е политика, която ще е необходима в близко бъдеще. Въпросът е да се направи интелигентно, тъй като просто механичното сливане на общини без отчитане на особеностите на местната икономика, на релефа, на терена, на свързаността, на профила на самото население, не бива да се прави. Тоест, трябва когато, ако изобщо пристъпим към такава мярка, да вземем предвид тези особености”, съветва специалистът.
Очаквайте по-късно мнението на Златко Живков по друга идея на управляващите – кметовете да имат право само на два мандата. Самият Живков вече е кмет за шести път.
Не се мисли как да се оправят общините, а да ги бастисаме.