Актьорът Робърт Де Ниро получи почетната “Златна палма” на кинофестивала в Кан, като използва речта си, за да отправи поредна остра критика към Доналд Тръмп след кратък период на публично мълчание по темата. По време на церемонията по откриването той заяви, че преизбраният американски президент представлява глобална заплаха. “В моята страна се борим със зъби и нокти за демокрацията, която някога приемахме за даденост. Това ни засяга всички, защото изкуството е онзи огън, в който хората се събират – както тази вечер. Изкуството търси истината. Изкуството прегръща различието. Затова е и заплаха”, каза актьорът, под бурните аплодисменти на присъстващите в Grand Lumière – най-голямата зала на фестивала.
Той продължи с думите: “Затова ние сме заплаха за автократите и фашистите. Филистимският президент на Америка се самоназначи начело на една от водещите ни културни институции – Кенеди центъра. Оряза финансирането за изкуство, хуманитарни науки и образование”.
Де Ниро отправи и коментар по повод шокиращото изявление на Тръмп отпреди десет дни, че възнамерява да въведе 100% митнически данък върху всички филми, произведени извън САЩ. “Не можеш да поставиш цена на креативността, но явно можеш да й сложиш мито. Това е недопустимо. Всички тези атаки са недопустими. И това не е само американски проблем – това е глобален проблем. Както при един филм – не можем просто да седим и да гледаме. Трябва да действаме. И трябва да действаме сега”, категоричен бе актьорът.
Той завърши речта си с призив за действия – “без насилие, но с огромна страст и решителност”: “Време е всички, които ги е грижа за свободата, да се организират, да протестират и когато дойдат избори – да гласуват. Гласувайте. Тази вечер и през следващите 11 дни ще покажем силата и ангажираността си, като празнуваме изкуството на този великолепен фестивал. Liberté, Égalité, Fraternité”.
Леонардо ди Каприо връчи наградата на 81-годишния Де Ниро точно преди прожекцията на откриващия филм – френската комедия “Partir Un Jour”. Де Ниро е добре познато лице в Кан – през 2011 г. беше президент на журито, а някои от ключовите му филми са дебютирали именно на фестивала, включително “Mean Streets” на Мартин Скорсезе през 1973 г. и “Once Upon a Time in America” на Серхио Леоне през 1984 година.
Тазгодишното издание на Кан още от началото си е белязано от сериозен ангажимент с актуални обществени теми. Само няколко часа преди церемонията бе обявено, че един от най-прославените участници в историята на фестивала – Жерар Депардийо – е осъден за сексуално посегателство. Това доминираше разговорите още в първия ден. Новината, заедно с обявените от Тръмп мита върху чуждестранните филми и новата забрана за голота и прекалено обемни рокли на червения килим, се превърна и в основна тема на следобедната пресконференция на журито, пише The Guardian.
Председателката Жулиет Бинош, който смята, че колегата й “не е чудовище”, коментира делото срещу Депардийо с думите: „Той е човек, който загуби своята аура заради факти, разгледани от съда. Звездата на един филм за мен е като крал, но това, което е свято, е творческият акт. А той вече не е свещен… Сега властта е другаде“.
Междувременно, за втора поредна година, независими работници от фестивала – включително шофьори и прожекционисти – организираха протест по време на откриването. С подкрепата на синдикалния колектив Sous les écrans la dèche те настояват за нови преговори относно реформата в регулациите за осигуряване при безработица, с цел по-добра защита на препитанието им.
Фестивалът в Кан ще продължи до 24 май.