В етнографския музей в Несебър бе открита гостуващата изложба на РИМ- Благоевград под наслов „Дуйни ми, бел ветре…”.
Заглавието на експозицията не е случайно – взаимствано е от началните строфи на една любовна по смисъла си песен, която се пее от Пирин до Източните Родопи и Черно море, песен, превърна се в неофициален химн на преселниците от Беломорска Македония и Тракия от началото на XX век, химн на бежанството въобще.
На откриването на изложбата директорът на музей „Старинен Несебър“ Тодор Марваков сподели, че идеята се е родила преди две години и е вдъхновена от факта, че почти всеки жител в Община Несебър има корени в Егейско-Вардарска Македония. Неслучайна е и поканата за културен обмен с Регионалния исторически музей в Благоевград – институцията се явява своеобразен, по думите на Тодор Марваков – „ музей-майка“, където се съхранява най-голяма част от културно-историческото на българите от Егейска и Вардарска Македония: стотици хиляди архивни материали – носии, оръжия, спомени и др.
„Идеята е тук, в най-източаната част на България, ние да представим най-западната. А по-голямата, основната идея е, че независимо, къде се намираме, България е винаги с нас и тя винаги ще ни свързва.“, обобщи д-р Кирил Алексие, директор на РИМ-Благоевград.
„Ние сме щастливи, че сме домакини на тази изложба, още повече, че на наша територия живеят много потомци на бежанците от Егейско-Вардарска Македония. Събитието ни дава възможност да се върнем назад в историята и да обогатим знанията за предците си, защото без съхранение и опазване на миналото ни, няма бъдеще.“, подчерта кметът на Община Несебър Николай Димитров.
Музикален поздрав към присъстващите поднесоха възпитаници на Общински детски комплекс – Несебър в лицето на ВГ „Морски звездички“ с ръководител Димитър Йорданов.
Разказът на изложбата „Дуйни ми, бел ветре…” е построен върху наследството, пренесено по пътищата на преселническата неволя, преживяло войни, поколения и епохи; натежало от спомена и болката, но и белязано от житейски радости, преживени в едни минали времена.
Изложбата под наслов „Дуйни ми, бел ветре…” може да бъде видяна до 31 октомври тази година в работното време на Етнографския музей (10.30 до 18 ч. всеки ден) в Несебър. Освен това предстоят допълнителни инициативи в рамките на експозицията, които ще бъдат обявени на по-късен етап.