Приемането на еврото е добре да бъде отложено поне с няколко години. Това мнение изрази пред Kmeta.bg икономистът Надя Александрова. Очаква се от 1 януари 2024 г. България да има техническа готовност за приемане на единната европейска валута.
“Влизането в еврозоната ще доведе до по-малко проблеми за политиците, но ще е причина за по-високи цени и повече проблеми за обикновения българин. По-разумният подход е този на Румъния – да се изчака периодът на висока инфлация да отмине, за да се решат и избегнат проблеми, свързани с еврозоната, а приемането на единната валута да е евентуално от 2029 година”, аргументира се тя.
Ефектът на доминото
Войната в Украйна се отрази на еврото почти от самото начало. В края на август общата европейска валута достигна най-ниската си стойност от 20 години насам. От началото на годината тя е поевтиняла с 14 процента спрямо щатския долар. Според Александрова тенденцията е дългосрочна, като прогнозата й е еврото да се задържи под един долар. А заради слабата валута и без друго скъпата енергия става още по-скъпа, което води до инфлационен натиск.
“Еврото в момента е проклятие, защото допълнително помпа инфлацията”, убедена е Надя Александрова. И добавя: “В други времена обезценяването на евровалутата може и да не е чак толкова лоша новина, не и сега обаче”. Икономистът припомни още веднъж правилото, че парите отиват там, където има по-висока доходност, така че щатският долар в момента се възползва от традиционната си привлекателност като сигурно убежище във време на криза.
Понижаването на еврото ще натовари домакинствата и предприятията в Европа, които и без това изпитват затруднения заради рекордната инфлация, смятат експерти. По-слабата валута би оскъпила вноса, за който се плаща предимно в долари. Ако вносните продукти са суровини или междинни стоки, по-високите им стойности е повече от нормално, като ефект на доминото, да увеличат допълнително крайните цени.