Международния форум “Възможности за справедлив преход отвъд границите” събира на една маса водещи експерти, представители на европейските институции, местни власти и бизнес лидери от България, Гърция, Хърватска, Чехия, Унгария и други, за да обменят актуална информация за стъпките и възможностите за икономическо развитие в трите въгледобивни региона на България – Перник, Стара Загора и Кюстендил. Организатор е “Бранд Медия България”, а събитието ще се проведе на 25 септември в зала “Панорама”, хотел “Експо” в София. То е част от проекта “Преход на възможностите” (TOP), чиято цел е да популяризира приноса на кохезионната политика на Европейския съюз, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа за осигуряване на плавен и справедлив преход към климатично неутрална икономика. Форумът цели и да насърчи междурегионалното сътрудничество с други страни с въглищни региони в преход, за да допринесе за по-доброто познаване на инвестиционните възможности и политическите предизвикателства, свързани със зеления преход.
Сред лекторите на 25 септември ще бъдат представители на Европейската комисия, кметове и областни управители на въглищни региони, икономисти, представители на бизнеса, изследователи, и други.
Достъп: Форумът е отворен за всички, които се интересуват от темата. Участието е без такса, но изисква предварителна регистрация. Работните езици са български и английски, като е осигурен симултанен превод между двата езика.
Организатор: Организатор на събитието е “Бранд Медия България”. За повече информация и регистрация, свържете се с Асения Димитрова, Ръководител на проекта, на имейл [email protected] или на телефон 0882 005 000.
Подробности можете да намерите и на уебсайта на проекта https://www.economic.bg/bg/prehod-na-vyzmojnostite
Гледни точки
Един от лекторите на форума на 25 септември в зала “Панорама”, хотел “Експо” в София ще бъде инж. Михаел Юрич, заместник-префект на окръг Сисак Мославина, Хърватия – експерт с дългогодишен опит в сектора. В интервю за Economic.bg той съветва българското правителство да инициира политики и регулации, за да насърча индустриите да приемат по-интелигентни, по-безопасни и по-устойчиви практики, служейки като катализатор на трансформацията. Инж. Юрич не е съгласен с твърдението, че дори един човек остане без работа, преходът вече е несправедлив.
“За да постигнете целите на Парижкото споразумение, демонстрирайте ангажимент за смело и амбициозно намаляване на емисиите и покажете готовност за сътрудничество и партньорство. Да, преходът носи предизвикателства, но в крайна сметка, ако се прилага разумно, той може да донесе растеж, равенство, новаторски подходи и диверсификация”, смята експертът.
Иван Сергеев е координатор по процеса на справедлив преход към министерството на финансите на Естония. Архитект по образование, той е натрупал професионален опит в Естония, Холандия и САЩ, а между 2016 и 2020 г. е главен архитект на един от най-източните градове в Европейския съюз, Нарва (Естония). Той също ще е лектор на събитието “Just Transition Opportunities Across Borders”.
“В Естония постепенното спиране на производството на енергия, базирано на петролни шисти, се извършва от години. Въглеродният отпечатък на Естония днес вече е по-малко от половината от това, което беше през 90-те години, но предстои много работа”, споделя опита на страната си Сергеев в интервю за Economic.bg. По думите му за хората е трудно да разберат необходимостта от преход в регион, силно зависим от производството и използването на изкопаеми горива, но тъй като това е необходимо, те трябва да бъдат мотивирани.
“Биха могли да се запишат на допълнително обучение, да сменят работата си, да започнат малък бизнес, да участват в различните обществени събития”, дава пример експертът, подчертайвайки, че колкото и неудобен да е преходът, той е неизбежен. В презентацията си на 25 септември той ще направи общ преглед на прехода в Ида-Виру и ще сподели практически наблюдения за това как е бил приет от общността досега, но и как могат да се управляват по-добре процесите.
Друг лектор на международния форум ще бъде д-р Жужа Пишкоти-Ковач работи за секретариата на Унгарската комисия по въглищата като ръководител на отдела в Католическия университет “Естерхази Кароли”. Тя също е част от лекторите на международния форум “Възможности за справедлив преход отвъд границите”. “Унгария инвестира и много в слънчева енергия: 7 гигавата капацитет е на разположение в страната сега и той може да осигури 18 – 19% от общото потребление на енергия. Съхранението на енергия е от решаващо значение за енергийния преход и Унгария ще изгради 400 мегавата капацитет за съхранение в батерии до 2026 година”, обяснява тя ситуацията в страната си в интервю за Economic.bg. Д-р Жужа Пишкоти-Ковач e категорична, че преходът е възможност за регионите и че може да бъде справедлив и няма да изостави никого.
“След разпадането на Съветския съюз преживяхме преход във въгледобивния регион на Северна Унгария, който обаче беше непланиран и затова социално-икономическите последици все още не са отшуменли. По време на нашата работа ние поставяме специален акцент и върху дейностите за повишаване на осведомеността. Децата на възраст между 7 и 14 години са нашата основна целева група. Ние вярваме, че трябва да променим мисленето на хората, поради което разработихме програма за повишаване на осведомеността при децата, защото те са много адаптивни и могат да отнесат посланията у дома, на родителите си, което може да промени и тяхното мислене”, споделя опита си д-р Жужа Пишкоти-Ковач.
Тя е категорична, че регионите трябва да си сътрудничат, за да покрият енергийните си нужди, тъй като различните страни имат различни възможности поради различното им географско местоположение.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Управляващия орган. Нито Европейският съюз, нито Управляващият орган могат да носят отговорност за тях.