Умелото устройство на територията на една община е един от основните инструменти за нейното развитие – икономическо, социално и културно. В помощ на ефективното управление все повече навлизат и се използват Географските информационни системи. Въпреки че понятието ГИС най-често се свързва със създаване на карти в действителност обаче картата е само един от начините за работа в ГИС среда.
Иновативните ГИС приложения дават достъп до данни и възможност за взимане на най-добрите решения в различни сфери – от геодезия и инженерна инфраструктура, през околна среда, превенция и управление при извънредни ситуации, устройство и управление на територията, интелигентни градове, пътна безопасност, сигурност, работа с изображения и много други.
Ето и няколко примера:
– Може да се наблюдава трафика и да се управлява неговия поток чрез промяна на настройките на светофарите или промяна в пътните знаци;
– Може да се следят ремонтите по пътищата в дадена община;
– Чрез тях може да се изчисли какъв е рискът от наводнения при скъсване на язовирна стена;
– Чрез заснемане с дрон и наслагване на изображенията в реално време има възможност за проследяване на измененията в дадена територия – полезен инструмент за следене етапите на строителство, появяването на незаконни постройки и др.;
– Създаване на цифрови двойници на градовете;
Сценарии за развитието на територията с 3D моделиране и конфигурируеми метрики за всеки парцел, квартал, или град и използването им за:
– Представяне на планове и проекти;
– Оценка на съответствието и оценка на въздействието;
– Обществени консултации;
– Възможност за интеграция с BIM;
Те са основата и на всички уеб карти, които използваме.
3D ГИС
С развитието на ГИС технологиите, триизмерността се застъпи освен при визуализацията и при обработката на данните. Това позволява един нов и по-близък до реалността поглед над информацията и доразвива възможностите за анализи и решаване на проблеми в 3D пространството.
Приложение на ГИС по света
ГИС не са само за геоинформатиците, географите и картографите. С тях успешно всеки ден се реализират разнообразни проекти в научната сфера, в градското планиране, в здравеопазването, в застрахователното дело, транспорта, телекомуникациите, в изграждането и управлението на инфраструктура и още много други.
ГИС в здравеопазването
Географските информационни системи имат критична роля в подобряването на качеството на здравната грижа, осигуряването на равен и възможно най-бърз достъп до нея.
Ето няколко конкретни задачи, които могат да се решават с ГИС:
– Да се планира нова и да се организира съществуващата болнична база в зависимост от гъстотата на населението;
– Да се направи организация на екипите на Бърза помощ, благодарение на възможността на ГИС да изчислява най-кратък път и да използва в реално време данни за трафик и пътни инциденти.
ГИС в управлението при кризи
Географските информационни системи са едни от най-успешните платформи за управление на кризи от природно или човешко естество.
С ГИС е възможна кооперацията между оперативните екипи, които са място на инцидента, с ГИС-специалистите в офиса, които извършват анализи в реално време и подпомагат спасителните операции.
Моделирането на минали, настоящи и бъдещи събития и явления в геоинформационна среда подобрява подготовката на властите за срещата с природни или антропогенни бедствия, както и подпомага оценката на щетите след тях.
Ето няколко конкретни задачи, които могат да се решават с ГИС:
– Да се изследва разпространението на пожар в дадена територия в зависимост релефа, склоновете, вятъра и растителността.
– Да се изчисли заливната вълна и пораженията в случай на скъсване на язовирна стена.
– Да се организира евакуация на населението в градски район при терористична заплаха.