Автономен робот, следващ велосипедните маршрути; динамо батерии за велосипед; AI базирана система, улесняваща паркирането в реално време. Това са само част от иновативни решения за подобряване на градската среда, стигнали до финал в хекатоните на InnoAir. Всички идейни проекти бяха представени в рамките на уебинар по проекта, като авторите им лично споделиха мотивацията, идеите и предизвикателствата, които са имали в процеса на реализацията им.
Младежите, участващи в хекатоните, имаха възможност да използват събраните по проекта данни от приложението SofiaCoin, първите 2 камери за автоматично преброяване на велосипедистите в града, данни за замърсяването, данни от разписанието и движението на превозните средства на градския транспорт и др. Етапът на идейните проекти е достатъчно напреднал, че те могат да бъдат изпълнени както на терен в столицата, така и имплементирани в други общини.
Александър Черноиванов презентира приложението ParkIt, базирано на трениран изкуствен интелект. Целта е улесняване на паркирането в реално време чрез изчисляване на местата за паркиране с инсталираните камери на ЦГМ по улиците.
Ива Маринова и Борислав Миланов, ученици от Технологично училище “Електронни системи” към Технически Университет – София, представиха своя проект “SPARKBOT – малкият градски служител” – концепция и прототип на роботизирано устройство за почистване на градските колоездачни алеи и сигнализиране на проблеми в реалната градска среда.
Добромир Чолаков, Антон Николов и Щилиян Джиновски са екипът на SOFIA PASS. Тяхната идея е създаване на довеждаща услуга чрез използване на електрически велосипеди и обособяване на така наречените E-Hubs (места, където граждани и гости могат да използват множество форми на градски транспорт).
Концепцията за динамо батерии, пригодени за монтиране на велосипеди и зареждане на различни устройства чрез движението на велосипеда, вече е факт и започва разпространението в големи търговски вериги. Това заявиха Елица Нанчева и Александър Здравков от ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“, част от екипа на CY Power.
Учениците от 1. СУ “Пенчо П. Славейков” представиха приложението Eco-port, помагащо придвижването в столицата с множество различни данни и приспособления.
Участниците в онлайн събитието заявиха готовност да отговорят на конкретни въпроси по представените проекти, при интерес от българските общини.