През септември в Европейския комитет на регионите (КР) се проведоха два семинара, които събраха политици и експерти от местно, регионално и европейско ниво. Те споделиха и обсъдиха инициативи и опит в ползване на научни данни в изготвянето на публични политики и отговорността в изпълнението на новата Европейска иновационна програма.
Семинарът “Представяне на доказателства за политиката в цяла Европа” отчете края на проекта “Науката среща регионите” (2021-2023 г.), който имаше за цел да укрепи капацитета на регионите за разработване на политики, основани на доказателства, и да насърчи инициатива за работа в мрежа за споделяне на практики на регионално и местно ниво, като организиране на иновационни лагери и събития и специфична подкрепа за междурегионални мрежи, включващи най-малко три региона или градове в Европа. Двугодишният проект се реализира сътрудничество между Европейския комитет на регионите и Съвместния изследователски център (JRC) на Европейската комисия.
“Би било подценяване да се каже, че проектът “Науката среща регионите” е важен и полезен за развитието и интернационализацията на моя град и регион Габрово. Дойде точно в точния момент! Помощта, предложена от Съвместния изследователски център на Европейската комисия, беше точната необходима сума – нито твърде голяма, нито твърде интервенционистична. Резултатите в моя град са ясни: успяхме да организираме седем последователни иновационни лагера в Габрово, използвайки методологията на JRC. Това събитие се превърна в “най-добрата практика” в България и иноватори от всички сфери на живота и поколения с нетърпение очакват всяко ново издание на лагерите”, коментира кметът на Габрово Таня Христова, председател на комисията SEDEC и ръководите на българската делегация в КР.
“Огромният интерес към инициативата “Науката среща регионите” показва ползата от подкрепата за разработване на политики, основани на доказателства, на местно и регионално ниво. Трябва да се стремим да предлагаме научна и методологическа подкрепа на регионалните и местните власти, да ги насърчаваме да възприемат полезните знания на гражданите в процесите на вземане на решения. Тъй като доказателствата надхвърлят обикновената наука, регионите и градовете наистина са в идеална позиция да се ангажират със своите граждани”, подчерта Стивън Куест, генерален директор на JRC.
Дневният ред на семинара включваше няколко паралелни сесии и работа в мрежа, където беше възможно да се споделят инициативи, да се видят резултатите от подготвителното действие и да се обсъди бъдещето на тази критична област на политиката.
В проявата “Изпълнение на новата европейска иновационна програма – какво има в нея за регионите и градовете?”, организирана в рамките на платформата за обмен на знания (KEP 2.0), участниците се съсредоточиха върху ролята на регионите и градовете в изпълнението на новата Европейска програма за иновации. Те обсъждаха създаването на регионални иновационни долини (RIV) в целия ЕС, формиращи общност от региони, които си сътрудничат в работата по своите стратегии за интелигентна специализация, за да отговорят на специфичните местни предизвикателства и нужди.
С представянето на Новата европейска програма за иновации през миналата година, Европейската комисия определи стратегия за укрепване на водещата роля на Европа във високотехнологичните иновации. Тя цели да позиционира Европа като водещ участник на световната иновационна сцена. Една от петте водещи инициативи на RIVs предвижда включване на 100 региона и градове, които се ангажират да подобрят инвестиционните политики в областта на научните изследвания на регионално ниво.
“Научните изследвания и иновациите играят решаваща роля за справяне с най-неотложните предизвикателства на нашата ера, като осъществяването на зеления и цифровия преход‘”, подчерта още Христова.