Ситуацията в НАП на административно ниво е образно казано „от трън, та на глог“. Така икономистът Георги Вулджев коментира пред Kmeta.bg разкритията около новия шеф на НАП Румен Спецов, за когото бе обявено, че е продал през 2016 г. на малоимотно лице фирма, която била затънала в дългове -нещо, което законът към онзи момент не е забранявал.
От едно управление със съмнителна репутация и скандали, като този с изтичане на лични данни, сега има съмнения в професионалната кариера на новия шеф на НАП, допълни Вулджев.
Според него голям ефект във вид на приходи в бюджета от проверките, които НАП обяви, че започва за касови наличности във фирмите, не бива да се очаква. Икономистът подчерта, че за по-пълна картина на приходите в бюджета ще може да се говори в края на този месец, когато изтича срокът за подаване на декларациите на фирмите и на корпоративния данък.
Вулджев коментира и разкритията около Автомагистрали ЕАД, направени от служебния кабинет, че от 84 обекта „свлачища и срутища“ на стойност 221 млн. лв. дружеството е изпълнило само един, както и на Сметната палата, че то е получило държавни поръчки за над 4 млрд. лв. в нарушение на закона. Според него те показват, че контролът върху разпределението на публичните инвестиции в България като цяло е изключително ниско.
Това не е някаква изненадваща констатация, но някои от детайлите около „шашмите“ с обществените поръчки са новост, каза икономистът.
Що се отнася до парите в хазната, основното предизвикателство пред са социалните плащания.
Най-голямото перо са допълнителните 50 лв. към пенсиите, като този разход задълбочава дефицита, а за актуализация на бюджета не може да се говори, преди да има нов парламент, който да вземе това решение, смята още Вулджев.