Инж. Иван Иванов е продуктов тренер на австрийската компания за мебелен обков Julius Blum GmbH, представлявана у нас от фирма “Интериор-И” ООД. Работи в компанията вече 14 години и е тясно свързан с мебелното производство. Технолог е в мебелната индустрия от 2001 г. Миналия месец стана ясно, че държавата ще плаща осигурителните вноски на учениците в дуално обучение. Как гледа бизнесът на тази идея, има ли глад за кадри, на какво дередже е професионалното обучение и къде, как и защо фирмата, в която работи специалистът, откри у нас учебно-демонстрационни центрове – попитахме инж. Иванов.
Инж. Иванов, как решихте да поемете по този професионален път?
Реших го през 1998 година, когато записах мебелно производство в Техникум по дървообработване и вътрешна архитектура София. В онези времена техникумите бяха предпочитани места за обучение и образованието от тях беше предпочитано от работодателите.
Професионалните гимназии подготвят бъдещите специалисти за мебелната и дървообработващата промишленост. Има ли глад за кадри?
От моите разговори с колеги в мебелния сектор липсата на персонал е голяма, но липсата на квалифициран такъв е няколко пъти по голям. Професионалните гимназии подготвят млади хора и им дават начален старт в професията, но с много усилия. Нашата столица, например, няма учебно заведение за подготовка на кадри от мебелната индустрия. Чудя се кога държавата ще изисква професионална квалификация за извършваната дейност в тази сфера.
Миналия месец стана ясно, че държавата ще плаща осигурителните вноски на учениците в дуално обучение. Приветствате ли идеята и какви подмолни камъни и рискове крие тя?
Идеята е добра, да. Трябва обаче внимателно да се формулират новите изисквания, за да се избегнат евентуални подводни камъни.
Когато се говори за професионално обучение, какво още липсва и имате ли добър диалог с министерството на образованието?
Лично аз диалог или комуникация с министерството на образованието нямам, тази комуникация се осъществява от директорите на гимназиите. Но трябва да се направи нещо за липсата на кадри, която се задълбочава с всяка изминала година.
Какви са младите хора днес, които идват на обучение и евентуално на работа след това при вас?
Младите хора днес, идващи на обучение, го правят със любопитство да научат още нещо. В производството на терен така се учи най-добре – виждат материали, машини, технологии за работа, които в гимназията няма как да им бъдат показани.
Открихте постепенно в няколко града учебно-демонстрационни центрове. Разкажете ни повече за идеята – как се зароди тя, как функционират тези кабинети, как се приемат, какви са позитивите и какви трудности срещнахте?
Тази идея дойде от компанията Julius Blum GmbH от Австрия, където повече от 50 години подготвят ученици, желаещи професионална реализация. Децата биват наемани на работа, като им се заплаща за това. Законът в Австрия позволява започване на работа на лица от 16-годишна възраст по 4 часа на ден. Тези ученици изучават всички стандартни предмети от учебната програма, но имат допълнение и специално професионално обучение в 10 категории – Инструментално инженерство, Машинно инженерство, Електротехника, Мехатроника, Строително инженерство, Процесно инженерство, Технологията на пластмасата, Инженерство за измерване на производството, Инженерство на материалите. По този начин компанията подготвя бъдещите си служители по начин, по който те ще бъдат подготвени за целите на производствените си мощности. За компания с над 9000 служители обучителният център е от изключително значение. Новите кадри в лицето на тези млади хора улесняват компанията с пенсиониращи служители, обслужва се и непрекъснатата нужда от кадри. Освен това, компанията Julius Blum GmbH осигурява пансион на учениците, изключителни условия за обучение, както и тяхното участие на международни състезания в страната и чужбина. Освен професионални умения, дуалната форма на обучение изгражда в учениците лична отговорност и социални умения в ежедневието им.
Идеята за подобен проект у нас дойде преди около 6 години от австрийски колеги, направили обучителен център в Белград, където проектът срещна подкрепа и се радва на добър успех. В България фирма “Интериор-И” ООД, която е единствен представител на компанията Julius Blum GmbH, реши да подкрепи такъв проект. За целта съществихме контакт с единствения университет, занимаващ се със дървообработване – Лесотехническия университет. Първият център беше открит 7 октомври 2020 г. и се радва на изключителен интерес от страна на студентите. Организираме постоянно дискусии, както и практически упражнения.
Професионалните гимназии посещават Лесотехническия университет – като част от програма за набиране на студенти и там се запознават с нашия съвместен проект. В последствие някои изявяват желание да направим нещо и за тях – така се реализираха още две обучителни зали в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване “Христо Ботев” в Пловдив на 7 септември 2022. и в Професионална гимназия по дървообработване и строителство “Цар Иван Асен II” в Хасково на 27 април 2023.
От страна на университета и професионалните гимназии не сме имали трудности, свързани с реализацията. Ползата за нас като компания ще дойде в бъдеще време, когато тези ученици и студенти излязат на пазара на труда, познават марката BLUM и станат наши клиенти.
За тази година проектът, който ще реализираме, ще бъде в Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура Йосиф Вондрак в Русе. На 19 март 2024 г. ще бъде официалното откриване, ще осигурим материали, шаблони мострени шкафове и оборудване за професионално обучение. Ще поканим представители на австрийската компания, представители на бизнеса, както представители на Лесотехническия университет и професионалните гимназии в страната.
Планирате ли в бъдеще по места съвместно с университети и училища различни инициативи и събития?
Ние сме сериозна компания, която ще продължи подкрепата си към тези професии. Нашата фирма е част от членовете на БКДМП , която стартира националната кампания “Мебелите на България: традиции и иновации” с цел да даде повече информация точно по темата за качеството на родното производство.
Посещавате мебелни изложения по целия свят. Къде се намира България в този вид бизнес?
Мебелите, произвеждани в България по никакъв начин не отстъпват на международната сцена, материалите и обковите използвани в мебелната ни индустрия са винаги най-добрите на пазара. Българските производители на мебели се стремят винаги да използват най-доброто на пазара, за да обезпечат и най-взискателните си клиенти.