Заострени пуешки кости за били използвани като игли за татуировки преди повече от 5000 години.
Това установиха учени от Отдела за археология в Тенеси, които преди броени дни откриха при разкопки оцветени кости, боядисани с пергамент.
„Това са най-древните оцветени с пигменти кости, които са се използвали като инструменти за татуировки“, казват археологът Аарон Дитер-Улф и колегите му от Отдела в Нашвил.
Нови микроскопски проучвания на намерените кости със заострени краища сочат, че индианците са ги използвали за правене на татуировки преди около 5520 и 3620 години.
Находките сочат, че татуировките на индианците в източната част на Северна Америка са по-стари с повече от хилядолетие от смятаното досега. Най-старите установени татуировки са на Ледения човек Йоци, който е живял преди около 5250 години в Европа, но специалистите не са намерили инструментите с които те са били направени. Екипът учени пояснява, че подобни „игли“ са били изработвани и от еленски кости. Миди със следи от пигменти, намерени в гроба, вероятно са съдържали разтвор в който татуиращите са потапяли инструментите си.
Първите подобни кости, както и комплект за татуиране са намерени още през 1985 г. в гроб край Фърнвейл, Тенеси.