От 1 юни предписването и отпускането на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от Националната здравноосигурителна каса, ще се извършва само с електронни рецепти.
Какво трябва да заявят пациентите, които се нуждаят от лекарства, когато отидат в аптеката? За коментар от Кмета.bg потърсихме председателя на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. доктор Любомир Киров.
Той заяви, че лекарите вече са в пълна готовност, имат софтуер и издават електронни рецепти.
Когато човек отиде в съответната аптека, има няколко начина да се идентифицира, посочи доц Киров и изброи кои са те:
Единият от тях е чрез генерирането на номера от системата – за всяка една рецепта. Те могат да се разпечатат и да се дадат на пациента. По тези номера след това фармацефтът търси в същата система.
Другият по-лесен и по-удобен вариант е чрез посочване на ЕГН или показване на лична карта, съобщавате датата, на която сте били при лекаря и на която ви е издадена рецептата.
Трети вариант е – по три имена и отново дата на издадена рецепта.
“Водим разговори по темата и се надяваме наредбата, която излезе, да бъде коригирана по отношение на така наречените бели рецепти – да не бъдат задължително и те в електронен вариант, а да се запази и възможността за рецепта на хартия.
Когато съм в кабинета има предпоставки за издаването на електронна рецепта – компютър, електронен подпис, но когато съм извън него – в дома на пациент или на случайно място, на което мога да съдействам, мога да издам предписание само на хартия”, обясни д-р Киров.
“Задължително трябва да остане писането на хартия за бялата рецепта. Това е разумно. Ако Спешна помощ пристигне при пациент, също може да се наложи, да му изпишат нещо. Трябва да има гъвкавост и мисля, че този проблем може да се реши с корекция в наредбата”, допълни още той.