Кметът д-р Емил Кабаиванов обсъди с ректора на Тракийския университет-Стара Загора проф. д-р Добри Ярков участието на общината в проекта “Захир” на Европейския съюз за изграждане на водородна долина в Маришкия басейн. За целта трябва да се изгради соларен парк, електроенергията от който ще се преобразува в зелен водород. Той ще се съхранява, транспортира и използва като енергоносител в различни сектори на икономиката. Тези локални екосистеми свързват производството, транспорта и потреблението на водород от крайни потребители.
В проекта участват още общините Стара Загора, Нова Загора, Кюстендил и други. Предстои включването и на други общини. Присъединяването на Карлово е одобрено с решение на Общинския съвет.
Тракийският университет е координатор на проекта “Захир”, по който ще се инвестират 32 млн. лв. за изграждането на първата водородна долина в България. Водородната долина е иновативна форма за съхраняване на зелена енергия, като за целта Европейският съюз отпуска над 2 млрд. евро за осъществяване на преход към водородна икономика.
България се стреми да е сред първите 20 държави в света с работеща водородна долина, финансирана от ЕС. Миналата година Министерският съвет прие Национална пътна карта за подобряване на условията за разгръщане на потенциала за развитие на водородните технологии и механизмите за производство и доставка на водород.
Целта е да се създаде база за съгласувана рамка за ефективно, плавно и последователно въвеждане на технологии за производство, транспортиране и използване на водород в индустрията, енергетиката, транспорта и бита, за създаване на благоприятни условия за иновации и инвестиции. Ще бъдат определени секторите и етапите за осигуряване на максимален ефект върху ангажиментите за климатично неутрална икономика, за създаване на нови вериги на стойността по отношение на водорода, за засилване на партньорството на национално, регионално и европейско ниво.
В рамките на Пътната карта са разгледани измененията в законодателните разпоредби, които са предприети, планирани или следва да бъдат изготвени от страна на компетентните институции и с които да се премахнат ключовите пречки пред развитието на водородните технологии. Документът включва прилагането на мерки, необходими за развитието на цялата верига на стойност на зеления водород.
Миналата година Общинският съвет в Бургас прие промяна на ПУП в района на бившата Авиобаза в Равнец с цел там да бъде реализирана инвестиция за близо 600 млн. лв. за изграждане на производствен комплекс за елементи на водородната индустрия.