За да бъде гарантирана киберсигурността на България и в контекста на ескалацията на хибридни атаки, експерти от Министерство на електронното управление, съвместно с отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП в МВР предприеха действия за филтриране или преустановяване на трафика от над 45 000 интернет адреса, от които са извършвани опити за зловредна намеса в електронни системи или мрежи. Това съобщават от Министерски съвет.
По реда на Закона за киберсигурност, по електронен път, са изпратени уведомления до телекомуникационните оператори и предприятията, предлагащи обществени съобщителни мрежи и услуги на територията на страната, които са длъжни незабавно, когато това е технически възможно, да филтрират или преустановят зловредния интернет трафик.
Взимат се комплексни мерки за защита на критичните и стратегически системи от страна на междуведомствени групи, които работят в съответствие с приетите планове за действие в Съвета по киберсигурност към Министерски съвет.
Междувременно официалната страница на Кремъл в интернет kremlin.ru спря да работи днес на фона на съобщенията за кибератаки тип denial of service (DDoS) срещу други сайтове на руското правителство и сайтове на руски държавни медии, предаде “Ройтерс”. Руските сайтове се сриват на фона изявлението на украинския вицепремиер Михайло Федоров, че Украйна е ангажирала “Ай Ти армия” (армия от специалисти в сферата на информационните технология), за да се сражава срещу Русия в кибепространството.
В сряда нов тип зловреден софтуер засегна стотици компютри в Украйна. Подозренията за това кой стои зад атаката срещу украински правителствени служби и една финансова институция паднаха върху Русия, която неведнъж е ставала обект на обвинения в кибератаки срещу Украйна и други страни.