Кметовете на Созопол – Тихомир Янакиев, на Приморско – Иван Гайков, на Царево – Марин Киров, и кметовете на Китен и Лозенец участваха в среща с представители на Greenpeace, заедно с рибари и граждани от трите общини. Повод за срещата беше предложението на природозащитната организация в акваторията на Черно море на територията на трите общини да бъде обособен първия морски резерват в България. Инициативата бе приета много остро от местните жители, които са категорични, че подобно действие ще унищожи поминъка им и ще намали възможностите на региона за туризъм. Общинските администрации не бяха запознати предварително с предложението, а на срещата получиха ограничена информация, гласят съобщения в медии и на сайтовете на Царево и Созопол.
“Трябва да сте наясно, че ние сме против вашата инициатива, защото нямаме доверие в начина, по който се опитвате да я проведете като всички останали инициативи за защитени зони – без оценка на въздействието върху трите общини, без адекватни доклади”, заяви кметът на Царево Марин Киров.
“Община Царево няма да ви подкрепи в идеята за морски резерват, защото идвате тук, дори не ни познавате, не знаете, че областта е сред най-ниско икономически развитите в страната (защото няма транспортна свързаност и никой не иска да отвори предприятие) и ни предлагате да унищожите рибарството и туризма, които са единственото препитание”, каза още той.
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев попита как и по какви критерии е определена точно тази територия и кои са били другите зони в Черно море, които са били обсъждани. Според него подобни решения се взимат не само на база на екологични оценки, а трябва да се вземат предвид и икономическите анализи, които ще покажат как това ще се отрази на местното население. Той подчерта, че държавата трябва да влезе в ролята си и да упражнява контрол на забраните, като тралирането например, защото общините изпълняват всички мерки, които зависят от тях, за да е чисто морето. В това число изграждането на пречиствателни станции.
“Рибарските общности също се грижат за чистотата и съхраняването на биоразнообразието в морето, защото искат това, което получават сега от него, да го има и за техните деца”, каза Янакиев. “Вие не ни познавате, даже не знаете, че Лозенец е към община Царево, няма да ви подкрепим”, заяви и кметът на Лозенец Женя Гандиева.
Мнението им бе подкрепено категорично и от жителите на трите общини, чиито поминък е основно свързан с рибарството. Защитената зона би довела до това в определени граници от брега към вътрешността на Черно море, районът да стане забранен за плавателни съдове.