България трябва да преговаря с Турция за ограничаването на мигрантския натиск по границата. За това призоваха кметовете на погранични общини и села в Южната част на българо-турската граница. През последните 3 месеца има пик на бежанската вълна, като прогнозата е, че най-драматично ще бъде през септември и октомври. В момента на границата ни са връщани по 1000 души на ден, като преди това са били по 300. Над 6 пъти се е увеличил миграционният натиск спрямо година по-рано.
“Проблемът е огромен”, убедени са кметският наместник на граничното село Богданово Райко Георгиев и кметът на граничната община Малко Търново Илиян Янчев. “Натискът е денонощен. Особено вечер из гората е като панаир. Влизат не само в Богданово, а във всички села, без отреагиране от страна на Турция. Пускат ги и изобщо не се занимават с тях”, описа ситуацията Георгиев.
“Има пик на по-големи групи, България трябва да седна на преговори с Турция и да се подпише споразумение, иначе проблемът ще продължава”, убеден е Янчев.
“Цената на мигрант е около 1000 евро, като границата ни с Турция е много лесна за прминаване”, заяви служебният министър Иван Демерджиев. Коментарът му идва, след като вчера автобус с мигранти блъсна патрулка и загинаха двама служители на реда.
Той разказа и за нова схема на плащане, която се ръководи от Турция.
“Измислени са иновативни методи за разплащане, тоест съответният мигрант трябва да стигне до определена точка, да се документира пристигането му там. И тогава парите от Турция пристигат при този човек в България, който движи съответния канал, но пристигат по доста различни доста екзотични начини. Така че не е много лесно да бъдат проследени. Например носят се пратки, оставят се на точно определено място, получават се пароли, дори се плаща по чрез Easy Pay на различни лица. Става дума за поне две големи групи, които оперират в две страни. За главите на някои от тези групи е имало данни и преди”, поясни Демерджиев.