България отново е изправена пред поредните предсрочни парламентарни избори, след като лидерът на БСП Корнелия Нинова върна папката с неизпълнения трети мандат на президента Румен Радев. Из кулоарите на властта веднага се завъртя вариантът изборите да са 2 в 1 – местните наесен да са заедно с парламентарните. Потърсихме кметове за коментар и не получихме нито едно положително становище в тази посока.
Против вот 2 в 1 е председателят на Сдружението на общините и кмет на Велико Търново Даниел Панов. Той е категоричен, че не бива да се смесват, тъй като хората ще се объркат. “На местните избори избираме конкретни личности, решаваме дали да дадем или не доверие на конкретен човек. А парламентарният вот е обвързан с конкретна партия”, аргументира мнението си градоначалникът.
Подобно е и становището на заместничката му в НСОРБ и кмет на Троян – Донка Михайлова.
“Кметовете се избират мажоритарно, а ако вотът е 2 в 1, това ще повлияе върху избора на избирателя и той би се съобразил с партийния избор за парламент. Всичко ще е за сметка на местния вот. Кметовете следват да бъдат избирани заради лични качества и авторитет, а така изборът им ще се опорочи от партийния”, убедена е тя.
Кметът на Видин д-р Цветан Ценков е сигурен, че няма да има избори 2 в 1.
“За централната власт най-важна е местната, затова нито един политически играч няма да рискува да си направи харакири, каквото би било едно съчетаване на изборите”, смята управникът на крайдунавския град.
Той също е на мнение, че ако изборите са 2 в 1, местните ще се оцветят политически. “Има и друг аспект – изборите за местна власт са и шанс за стари партии да бъдат реабилитирани и върнати в играта”, обърна внимание д-р Ценков. Според него и хората не искат вотът за управници по места и за парламент да бъдат слети.
Избори по новите правила – най-рано на 2 април
“Избори по новите правила могат да се проведат най-рано на 2 април”, заяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова. Причината е, че при по-ранна дата не може да се гарантира доставката на необходимото количество на защитена хартия за машинно гласуване.
“Според нас и предвид становището на печатницата на БНБ, евентуална дата за провеждане на избори – 26 март, тогава практически не би могло да се достави количеството хартия, но през април, и по-конкретно 2 април, ЦИК ще получи необходимите количества хартия, за да обезпечи изборния процес, така, както е предвидено в Изборния кодекс, и тази хартия ще отговаря на изискванията, заложени в закона”, обясни ситуацията Нейкова.
ЦИК е направила преизчислението на мандатите от отделните изборни райони спрямо данните от националното преброяване. Направени са промени, но няма да има райони с по-малко от 4 мандата.