Кметовете от 11 държави от района на Балканския полуостров се събраха в Тирана за третата годишна среща на Мрежата на балканските градове В40. Българските местни власти бяха представени от кметовете на Столична община Васил Терзиев, на Велико Търново – Даниел Панов, на Троян – Донка Михайлова, на Димитровград – Иво Димов, на Карлово – Емил Кабаиванов, на Карнобат – Георги Димитров и на Сливен – Стефан Радев.
Мрежата В40 обединява 55 града, стремящи се към постигане на общи цели в сферата на борбата с изменението на климата, справянето с миграционните потоци и икономическите предизвикателства чрез споделяне на опит и знания. Ротационен председател на Мрежата за 2024 г. е кметът на Тирана Ерион Вилеай, а през 2026 г. София ще поеме щафетата на лидерството в В40 от Сараево.
Форумът бе открит от Президента на Албания Байрам Бегай. Той очерта ролята на местните власти като двигател за развитието и подчерта, че измеренията на демокрацията са най-осезаеми именно на местно ниво. Албанският президент изтъкна като важен аспект на устойчивото развитие умението за приобщаване, за включване на всички и интегриране на потенциала на все по-големи групи хора. Президентът Бегай обърна внимание и на важността на подготовката на градовете за реакция при кризи на фона на промените в климата, технологичните промени и общия подход за развитие на инфраструктурата. Балансът между дългосрочните цели за устойчивост и непосредствените нужди на гражданите остава най-сериозното предизвикателство пред местните и национални власти в глобален аспект. Албанският президент призова за продължаване на активния обмен на местно ниво за изграждане на устойчиви мостове на сътрудничество и взаимодействие между градовете и общините в региона.
В приветствието си към участниците кметът на Тирана Ерион Вилеай подчерта, че днешната динамика изисква по-тясно сътрудничество. Той насочи вниманието към младите хора и образованието, които определи като ключови фактори за изграждането на бъдещето на градовете и държавите. Миналата година Европейският колеж отвори кампус в Тирана и се ползва с голям интерес. “Трябва да помислим какво ще правят нашите деца през 2030 и 2040-та. Трябва да създадем възможности за тяхната заетост, като ги образоваме и квалифицираме за професиите на бъдещето”, посочи кметът Вилерай.
В годината на Албанското председателство акцент в работата на Мрежата на балканските градове ще бъде местното икономическо развитие. 70% от икономиката се развива в градските райони и това по естествен път привлича население в градовете, които се изправят пред все повече урбанистични предизвикателства. Съвременните технологии изискват от местните власти да бъдат в крак с времето. “Изкуственият интелект е неизбежен. Не са малко притесненията, че ще доведе до отпадане на някои професии. Изкуственият интелект обаче е лишен от емпатия, от чувството за солидарност и не може да се постави в позицията на другите. Когато говорим за интелигентни градове, не става въпрос да напълним градовете си с технологии и устройства. Засаждането на дърво е също интелигентно решение”, каза кметът на Тирана.
В панела с изказвания на участниците, модериран от Ерион Вилеай, взеха участие и българските представители.
Кметът на София Васил Терзиев определи Мрежата В40 като отлична платформа за обмен на добри решения, информация и опит между кметовете на балканските градове. Той благодари за възможността да сподели своите виждания като технократ и бизнесмен доскоро, проектирани в управлението на съвременен мегаполис. “Умението за добро партньорство с бизнеса е ключово за създаването на притегателни условия за стабилни инвестиции”, подчерта Васил Терзиев. От ключово значение за подобряване на средата на живот е и използването на технологиите в управлението на модерните градове. “Нищо обаче не може да замести енергията на хората, активността на гражданите и тяхното включване във всички процеси от живота на съвременния град”, каза кметът на София пред участниците в Генералната асамблея на Мрежата на балканските градове В40. Той изтъкна, че възможността за непосредствен контакт между кметовете на градове от Югоизточна Европа, която предоставя мрежата В40, и новите технологични възможности за поддържане на постоянна връзка между местните власти и гражданите, са израз на търсения баланс във взаимодействието между членовете на организацията. Кметът на София увери присъстващите на форума, че освен активна работа за изграждане на система от трайни контакти между общините в региона, българските кметове с готовност биха работили за развитие на системна архитектура за активно гражданско участие и генериране на нови идеи.
“Надявам се че общата ни работа ще постави градовете в центъра на развитието и постигането на общите ни цели”, каза Васил Терзиев.
Кметът на Сливен Стефан Радев подчерта ключовата роля на транспортната свързаност за задълбочаване на сътрудничеството и взаимното обогатяване на гражданите от съседните държави. “Добрите транспортни връзки са решаващ фактор за подобряване на конкурентоспособността на икономиката в региона. Заедно с добросъседските взаимоотношения са решаващите фактори, които могат да превърнат стратегическото местоположение във фактор за благоденствие”, подчерта кметът на Сливен. Той изтъкна, че кметовете са прагматици, които всеки ден са изправени пред изпитанията на ежедневните проблеми, но близостта с гражданите и откритостта на местните администрации са ключът към доброто управление.
Кметът Стефан Радев подчерта, че община Сливен е един от най-активните участници в Мрежата В40 и до момента е била ангажирана с всички събития и форуми на организацията. “Възможността да се развиват ефективни партньорства в непосредствен контакт с колеги е огромен заряд за бъдещото развитие на Мрежата”, изтъкна той.
Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу очерта перспективата пред развитието на Мрежата В40, която за три години успешно прерасна от инициатива между общини в пълноценно партньорство на местните власти и гражданите. Той акцентира върху огромния потенциал на Балканите особено в сферите на инвестициите и туризма. “По-тесните връзки чрез В40 ще допринесат за преодоляване на сериозните проблеми пред региона – енергийната криза, емиграционния натиск и изменението на климата, подчерта Имамоглу и изтъкна, че В40 обединява вече почти всички столици от Балканите, което прави Мрежата все по-влиятелна.
В последвалата панелна дискусия за европейските и глобални перспективи на регионите говориха Федерика Могерини – бивш върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и понастоящем ректор на Европейския колеж, заместник-кметът на Париж Анук Туранян и генералният сектерат на Eurocities Андре Собчак. И тримата акцентираха върху важността на овластяването на гражданите чрез обучение и инвестиции в образование.