Кметове у нас алармираха, че изключително трудно работят в условия на продължаваща политическа криза и наближаващите местни избори тази есен. Те срещат трудности от всякакво естество и се налага сами да намират начини да оправят проблеми на държавата на местно ниво, въпреки че управлението им е централизирано. Най-големият проблем за тях остава липсата на правила и яснота от страна на държавата.
“Общините сме в много специфична ситуация, за първи път посрещаме годината с хиляди неизвестни – няма яснота за това кога ще има държавен бюджет и кога ще бъдат определени местните бюджети, тоест, не знаем с какви пари от държавата ще посрещаме разходи и ще решаваме проблеми. Тотално липсват ясни правила”, коментира пред Kmeta.bg Донка Михайлова, градоначалник на Троян и заместник-председател на Националното сружение на общините.
По думите й това е поредният препъникамък, който поставя спешно на дневен ред въпросът за децентрализацията. “Тя е неизбежна, защото за пореден път става ясно, че общините са силно зависими от централното управление и бюджет, а това, както виждаме, води до изключително трудни ситуации в условие на политическа криза”, коментира Михайлова. Тя допълни, че в Троян са създали свои собствени правила, за да не се стига до спиране на проекти.
“Общините се надяват на консенсус между партиите, за да има страната редовно правителство. В момента гръбнакът на държавата е местната власт”, коментира кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на Сдружението на общините.
Той призова за дипломация и разговори за съставяне на кабинет, въпреки решенията на конгресите на БСП и ГЕРБ, че няма да управляват заедно. “Ако не постигнат компромис, държавата пак ще спре от март до май, докато се сформира евентуално следващ служебен кабинет. Страната ще затъне още повече, ако сега не се сформира кабинет”, каза още Панов.
На подобно мнение е и колегата му Живко Тодоров, кмет на Стара Загора. Той пожела на политиците да спрат с езика на разделението и да разберат, че проблемите на хората са много сериозни и те трябва да се решават с общи усилия. “В противен случай ще виждаме само временни правителства, които ще работят по няколко месеца и ще падат едно след друго. Не е полезно за държавата”, прогнозира Тодоров.
“Бюджетът е най-важният за една община, а през последните 2 години никой не знае кога ще се приеме републиканският бюджет и кога общините ще могат да работят с него. Няма как иначе регионите да планират развитието си. Какво се случва – работим с бюджет от миналата година, а трябва да увеличим минималната заплата, няма яснота по програмите за кандидатстване, работим на тъмно”, коментира ситуацията и кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев.
Той се оплака, че заради полотическата криза в края на годината някои от проектите, които е трябвало да се реализират, са се оказали недостижими и е трябвало да бъдат прекратени. Същото обаче се случва и тази година.
“От години липсват адекватни общински бюджети. Принудени сме да се оправяме както можем”, сподели мнение и кметът на Мъглиж Душо Гавазов.
“Една община без бюджет е “ден за ден”, от две години общините водят битка за оцеляване”, подкрепи го и градоначалникът на Лясковец Ивелина Гецова.