Кметове скочиха срещу драстичното поскъпване на водата. Градоначалникът на община Кубрат Алкин Неби се обяви срещу решението за по-високи цени в региона.
“Подадох жалба до Административния съд в София срещу решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), с което от началото на август абонатите на “Водоснабдяване – Дунав” в Разград ще трябва да плащат за кубик вода по 5,30 лв., като повишението е с 1,67 лева”, обясни той пред Kmeta.bg. Според него новата цена на водата е приета за социално поносима от КЕВР, без за това да е отчетена икономическата обстановка в страната и възможността на домакинствата да поемат този разход, както и че независимо от увеличението, водата е с много лошо качество.
В жалбата си той настоява за спиране на изпълнението на решението на КЕВР и преразглеждането му.
Същата стъпка предприе и кметът на община Поморие Иван Алексиев, който ще подаде жалба до Административен съд в София с искане за отмяна на решението на КЕВР за цената на водата в област Бургас и конкретно за община Поморие. “Общината гласува “против”, не се отразяват реалните проблеми във ВиК-сектора”, убеден е Алексиев.
Жалба в съда е подал и кметът на Бургас Димитър Николов. “В нея настоявам решението да бъде обявено за нищожно или незаконосъобразно, тъй като община Бургас и гражданите на Бургас са персонално засегнати от него”, аргументира се той.
“Цената на водата е увеличена заради бъдещи инвестиции, които обаче дружеството ВиК към настоящия момент не е направило. В същото време обаче събира средства за тях от крайния потребител. Общински съвет не е одобрявал пределните цени на водата, които дружество ВиК е предложило на КЕВР, като единствено е съгласувал програмата за инвестиции в общините. Основен аргумент за обжалването е разминаването между съдържанието на решението на КЕВР и това, което е съгласувано от Общинските съвети в Бургаска област”, коментира Николов.
“Заявлението за по-високите цени не е представено на общините, членове на Асоциацията по ВиК. Тоест, решението е прието без знанието и съгласието на местната власт. В жалбата настоявам за спиране изпълнението на решението на КЕВР и преразглеждането му”, категоричен е градоначалникът на Бургас.
Кметовете все едно не са наясно, че средно около една трета от стойността на услугата “Доставка на вода за питейно битови нужди” в България се формира от електроенергията. Редица ВиК оператори още от миналата година имат проблеми да си плащат сметките за ток и работят на загуба. Актуализиранено на техните тарифи е неминуемо. Ние като граждани плащаме електроенергията по регулируеми цени, ама в интерес на истината трябва да се отчете факта, че ВиК-тата ги принудиха да купуват ток от свободния пазар, а не от регулирания. И по този начин го туриха властимащите тихомълком и на ВиК дружествата и на всички нас. Извършваш услуга, която КЕВР ти регулира, а пък правиш разходи за ел.енергия и купуваш материали и консумативи на свободния нерегулируем пазар. Как Ви се струва? Е, тези, които имат фирми и са ангажирани с някакво производство или тези които управляват търговски дружества, чиято дейност изисква разход на ел.енергия са наясно за какво иде реч. И електроенергията и горивата и цените на много различни материали и консумативи играят решаваща роля в разходите за осъществяване на ВиК услугите. Къде бяха тези кметове, че и омбудсмана като се повишаваха тези неща? Кой кмет отиде на обществено обсъждане в националния независим регулатор, преди поредно утвърждаване покачването на ценови нива на ток и газ? Сега, накрая, като дойде ред до услуга, навързнана с почти всичко, което се покачи последните години и осъществявана от държавни търговски дружества /тук там има и няколко общински в България/, едва тогава им се чу гласа. Тези дружества ВиК са удобни за овикване, сочене с пръст и популистични цели, ама другите доставчици на ток, газ и горива, май никак не стават, а. . .?