Кметът на Етрополе инж. Владимир Александров взе участие в дискусионната част на престижната национална конференция „Бизнесът и регионите“.
„Демографията е водеща, за да ги имат регионите. Горд съм, че с екипът ми успяхме да привлечем много млади хора и семействата им, които да дойдат да живеят в Етрополе. Това обаче нямаше да се случи, ако не беше подкрепата на бизнеса и добрите практики за разходването на общински средства. За да изглежда един град добре и да е привлекателен, е нужен комплекс от добри практики“, заяви кметът инж. Александров. За целта обаче е нужно прозрачно разходване на публични средства. Той изтъкна, че води политика за укрепване на бизнеса в Етрополе.
По време на форумът бяха засегнати и темите относно условията, които предлагат компаниите за задържане на хората в регионите и политиките на местните власти за привличане на такъв тип инвеститори. Участници в дискусионния панел бяха още Васил Досев, финансов директор на “Аурубис България”, Иван Василев, зам.-кмет на София, Доминик Хамерс, изпълнителен директор на „Геотехмин“, Иван Гавалюгов, кмет на Ботевград и Милен Христов, управител на „Електрохолд ИПС“.
На конференцията бяха представени и историите на трима студенти от Минно-геоложкия университет, които разказаха за своите посещения в „Асарел-Медет“, „Елаците Мед“ и „Дънди Прешъс Металс“. Вълнуващи бяха и разказите на служителите на „Елаците-мед“ инж. Георги Борисов и инж. Иван Димитров, който след дълги години на професионално развитие в чужбина, избират да живеят в Етрополе и да градят кариера в Рудодобивния комплекс в града.
Кметът Александров подчерта, че ако няма приемственост и прозрачно разходване на общински средства, градовете биха изглеждали по различен начин.
„Няма да забравя как техника за милиони за третата пречиствателна станция на „Елаците-Мед“ с години стоеше на един паркинг и чакаше разрешително за строеж. Ето това е липсата на управленски решения, липсата на политики. И за да не се случат всички тези неща, трябва да има разписани политики, последователност във вземането на решения и работещи институции, такива, каквито в момента няма“, заяви още Александров.
Участниците в дискусията бяха единодушни, че стимулиране на развитието и повишаването на благосъстоянието на районите може да бъде решение на проблема с демографията и да гарантира квалифицирани кадри за икономиката. Представителите на бизнеса и на местните власти декларираха, че тази цел може да се постигне само с обединени усилия и отговорността е споделена.