За първи път в 8-ми клас докоснах компютър Правец. Днес моята 4-годишна дъщеря борави свободно с молбилно устройство с много повече функции и сложност, а 10-годишният ми син проектира увеселителни съоръжения. Така започна презентацията си кметът на Раковски по време на Заключителната конференция за общински мандат 2019 – 2023 г. НСОРБ го отличи с награда за принос в развитието на местното самоуправление в областта на иновациите. “Добрата практика, която реализирахме с нашето общинско предприятие, се дължи не толкова на машините, а на инвестициите в човешки капитал – да намериш експерти, да ги привлечеш и да създадеш условия да работят стабилно”, обясни кметът.
“Живеем в цифров свят. Коментира се стремежът ни да озаптим изкуствения интелект (ИИ). В момента функционират няколко вида ИИ и част от тях са строго профилирани. Налице е първата компания в Япония, която вече назначи и изпълнителен директор – ИИ. Ние сме далече от Япония, но искам да спомена община Троян, която бе домакин на няколко цифрови стартъпа с огромен потенциал за развитие”, коментира още Гуджеров.
Добрите примери
Цифровите умения са базови за нормално водене на живот – от банкиране до плащане на комунилна сметки. “Инвеститорите идват заради евтината работна ръка, но остават и развиват производството си заради качеството на човешкия капитал. Покритието на мобилните данни в много отношения превъзходжа дори параметрите на редица държави в Европа. За икономическото развитие на Раковски основен фактор е индустриалната зона до с. Стряма, която изведе общината на едни от предните места за правене на бизнес. Тя се развива изключително добре, като се търсят варианти за разширяване на терените й, за да могат да бъдат приети нови инвеститори и бизнеси”, коментира още кметът.
Пример в община Раковски е и изградният иновативен обучителен център, финансиран от компаниите, развиващи дейност в зоната. “Тези центрове са нужното звено, което наваксва всички дефицити. Към момента бизнесът, индустрията и образователната система все повече си подават ръка и тяхната връзка става все по-истинска и по-силна. В този център, освен възрастни хора, се обучават и ученици от гимназиален курс. Ако ние всички сме отговорни за настоящето, директорите на училища са отговорни за бъдещето”, казва Павел Гуджеров.
Кметът постави въпроса за мандатността на директорите. “Демокрацията е най-доброто постижение и мандатността е един от инструментите на демокрацията. Трябва да се случва в училищата”, каза той.
Градоначалникът изтъкна Бургас като инкубатор за чудни кадри, необходими на държавата, като даде пример с Младежкия съвет в общината, който събира млади хора между 18 и 30 години, които се занимават с реални казуси от живота на общината, срещи с бизнеса. А младежкият съвет е формирал един заместник-кмет и двама общински съветници.
Произведено в Раковски
“Ако нещо ме радва повече от чуждестранните инвеститори, това са местните инвеститори. Повечето елхи, които красят европейските столици са произведени в община Раковски. Мармаладът, който се ползва в кроасани и кифли, е произведен в Раковски”, похвали се кметът на града. И допълни: “Тази фирма организира процеса така, че осигури работа за хора в надпенсионна възраст и с увреждания. Това е ключова инвестиция не в сградите и машините, а в човешкия капитал”.