Бизнесът в Асеновград просто се опитва да оцелее. При тези обстоятелства не само е невъзможно да ценообразува своевременно своите изделия, но дори постфактум когато установи всички свои разходи, се оказва, че най-вероятно работи на загуба. Ако това продължи още няколко месеца 3 – 4 не повече бизнеса ще фалира. Големите производители, няма да споменавам имена на фирми, се принудиха да затворят цели производства през ноември и декември миналата година и то именно заради невъзможността да прогнозират и бюджетират своите производства. Това обясни пред Kmeta.bg кметът на община Асеновград д-р Христо Грудев.
“Разходът за електроенергия на средно месечна база се е покачил повече от 2 пъти. Тук не са включени сумите на училищата, читалищата, библиотеката и редица други социални и културни институции – те са с делегирани бюджети. Вместо да осъществяват нормални своята дейност в полза на обществото, същите се чудят как да икономисат от основните си дейности, за да могат да се разплатят с доставчиците на ток и газ”, посочи той.
Относно режим на тока кметът поясни, че е обсъждан такъв вариант.
“Но тази мярка макар и да доведе до икономии в разходната част, според мен не е ефективна. Нашата община има 28 населени места извън град Асеновград. Там живеят възрастни хора, а имаме и такива населени места с по 10 – 20 жители през зимните месеци. Уличното осветление, особено през зимните месеци, когато се стъмва рано и слънцето изгрява сравнително късно, е задължително за тези селища и не само за тях. Също така осветлението през тъмната част на денонощието е един вид и превенция към противообществените прояви и води до намаление на престъпността и по-голяма сигурност у хората”, коментира той.
“По-добре да търсим икономии в други направления, но да не поставяме хората в риск, като въвеждаме непопулярни мерки като режим на тока. И все пак носталгично – спомените ни от режим на тока ни връщат в едни не така добри времена за България и моя апел към държавното управление – нека да не допуснем повторение на тези времена”, допълни Грудев.