Социалният патронаж в Кюстендил е пред закриване поради липса на пари. Това алармира пред Kmeta.bg градоначалникът Петър Паунов. Затова в писмо той предлага на социалното министерство патронажът да се превърне в делегирана от държавата дейност. Причината общината да не може да поддържа социалната услуга, ползваща се в момента от над 1000 души, са високите цени на енергоносителите. Дофинансиране на патронажа е нужно в размер на 1 300 000 лв.
Припомняме, че социалният патронаж, който е изцяло общинска дейност, на практика се превърна във втората най-важна публична функция – след здравните грижи, помагайки на възрастните хора да се справят с неща от първа необходимост.
Сметката в общинското предприятие “Ученическо хранене” сочи, че за последната година предприятието, грижещо се за храненето на децата в училище, е било дофинансирано с 479 хил. лв. “Прогнозите обаче отиват за над 1 милион лева дофинансиране, което значи, че държавата незабавно трябва да подобри стандарта за храненето на децата, защото наесен няма кой да се погрижи и за това”, заяви Паунов.
“Надяваме се на бърза реакция, защото в противен случай цели дейности и услуги, касаещи много хора, ще бъдат поставени в риск”, коментира кметът на Кюстендил. Той допълни, че дори общинското предприятие “Чистота” до момента е на минус 400 хил. лв. от разликата в цените на горивата и плануваното от такса “сметосъбиране” и потенциалните разходи.
Фотоволтаици, известни още като слънчеви панели, върху 24 сгради, нейна собственост, планира да монтира общината в Кюстендил, като част от решението на проблемите с високите сметки. Обследвани са покривите на 31 сради, 7 от тях са неподходящи за фотоволтаик. Така ще се намалят разходите за ток и газ, които плаща общината и които в бъдеще биха били непосилни, ако останат на същите равнища.