Ще има ли колективен имунитет чрез ваксинация, който “да ни спаси”? Започват да се чудят учените, а причина за това е постоянната поява на по-заразни варианти.
Ваксинацията ще контролира пандемията – “не” е отговорът на френския епидемиолог Мирча Софонеа, професор от университета в Монпелие, пише хърватската агенция HINA, цитирана от “Фокус”.
По думите му колективният имунитет зависи от два фактора:
- Инфекциозността на вируса
- Ефективността на ваксините за защита
срещу инфекция
Щамът Делта е приблизително 60 % по-преносим от Алфа варианта и два пъти по-заразен от първоначалния щам, който се появи в края на 2019 г. Колкото по-ефективен е вирусът при разпространението на инфекцията, толкова по-висок е прагът за възникване на колективен имунитет.
„Теоретично това е много проста математика“, каза епидемиологът Антоан Флоу, директор на Френския институт за обществено здраве.
Първоначалният вариант на коронавирус има репродуктивност между 0 и 3, което означава, че един заразен човек може да зарази трима други. „Ако беше останало така, щяхме да постигнем колективен имунитет, след като ваксинираме 66 % от хората“, каза Флоу.
„Но ако процентът на възпроизвеждане е осем, както в Делта варианта, това ни приближава до 90 процента“, обяснява той.
Всичко по-горе се прилага при условие, че ваксините са 100 процента успешни в спирането на Делта варианта и за съжаление знаем, че не са, допълва експертът.
Повече от 100 процента трябва да бъдат ваксинирани и това е невъзможно.
Според американски учени ефективността на ваксините Pfizer и Moderna за предотвратяване на разпространението на болестта са спаднали от 91 на 66 процента, след като „Делта“е станала доминиращ вариант.
И тъй като проучванията показват, че колективния имунитет, придобит от ваксина, намалява с течение на времето, няколко страни вече са започнали ваксинация с трета бустер доза. Имайки това предвид, Софонеа казва, че повече от 100 процента от хората трябва да бъдат ваксинирани, за да се спре предаването на вируса, което по очевидни причини не е възможно.
Делтата може да зарази тези, които са ваксинирани, което означава, че всеки, който не е ваксиниран, ще се сблъска с вируса в един момент.
Всички пандемии приключват някой ден. Но дори и тази митична цел за колективен имунитет вече да не e актуална, експертите казват, че ваксинацията е най-важна. Ваксината несъмнено осигурява отлична защита срещу сериозни заболявания.
„Учените препоръчват да се ваксинират възможно най-много хора“, посочва още Флоу и добавя, че с течение на времето всички пандемии приключват.
Софонеа казва, че все още е възможно Covid-19 да се превърне в сезонна инфекция, „но само с помощта на ваксини“. Той прогнозира, че все пак ще трябва да носим маски и да спазваме дистанция.