Дигитализацията в образователна сфера се превърна в популярна и важна тема през последните години. Масовото навлизане на технологиите в училище беше ускорено и от онлайн обучението по време на пандемията. Конкурсът, проведен от А1, съвместно с фондация „Заедно в час“ – „Дигитално училище на България“, показа вдъхновяващи примери за дигитални проекти от българските училища.
Над 120 проекта от различни училища в цялата страна се състезаваха в трите категории на конкурса – „Дигитален урок“, „Дигитален проект“ и „Дигитална организация на преподаването“. Във всяка от тях жури от експерти в областта на образованието и технологиите избра за победител по едно училище от областен град и едно от малко населено място. Училищата са от Варна, Гоце Делчев, Дупница, Кърджали, Свищов и София, а проектите им включват разнообрази подходи за обучение като виртуална реалност, интерактивна дъска и съвременни STEM кабинети.
Категория „Дигитална организация на преподаването“ е ОУ „Петко Р. Славейков“ от гр. Варна
Един от победителите в категория „Дигитална организация на преподаването“ е ОУ „Петко Р. Славейков“ от гр. Варна. Учениците там не само се чувстват по-щастливи след въвеждането на технологиите в клас, но вече чрез уроците разбират, че интернет не е само едно място за търсене на информация, а място за създаване на образователни ресурси, които да споделят помежду си.
Категория „Дигитална организация на преподаването“ – ПГ „Христо Ботев“, гр. Дупница
Другият победител е ПГ „Христо Ботев“ от град Дупница. Училището се представи с проект „Обърната класна стая“, в който учениците се подготвят с уроците вкъщи с помощта на технологиите, а в клас се упражняват, обсъждат, като използват онлайн платформи.
Категория “Дигитален проект” – ПДТГ „Димитър Хадживасилев“, гр. Свищов
В категория „Дигитален проект“ журито отличи Професионална държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ в град Свищов за STEM класната стая, която са изградили и използват за обучението на учениците.
Категория „Дигитален проект“ – 81 СУ „Виктор Юго“, гр. София
Другият победител е 81-во ОУ „Виктор Юго“, където е обособен център с три STEM кабинета в училището, които доказват истинската промяна в използването на технологиите в клас.
Категория „Дигитален урок“ – СУ “Отец Паисий”, гр. Кърджали
В категория „Дигитален урок“ приз получи СУ “Отец Паисий”, гр. Кърджали. Училището впечатли журито с иновативен метод на преподаване – “Връстници обучават връстници”, където младежите сами изнасят урока пред останалите, като могат да използват смартфоните си както за подготовка на урока, така и за видеозаснемане или обратна връзка накрая на урока.
Категория „Дигитален урок“ – ПМГ „Яне Сандански“, гр. Гоце Делчев
Първо място в същата категория зае и ПМГ „Яне Сандански“ от град Гоце Делчев, които показаха как преподавателите интегрират технологиите в учебния процес и развиват дигиталните умения на учениците чрез използването на онлайн образователни платформи.
Категория “Иновативна идея” – ЧПГДН “СофтУни Светлина”, гр. София
В категория “Иновативна идея” журито избра проекта на СофтУни Светлина, които планират да изградят VR класна стая за преподаване и обучение на ученици във виртуална среда с очила, така че да направят уроците още по-вълнуващи.