Предлаганите от НСОРБ промени по отношение на данъчното облагане носят духа на справедливостта. Това коментира кметът на Ловеч Корнелия Маринова и припомни, че у нас има огромни имоти, за които според действащото законодателство, не се дължи данък и в същото време има налог за колиба.
“Оставането на част от корпоративния данък и ДДФЛ в общините ще мотивира гражданите да бъдат по-активни при вземане на решения за развитието на регионите”, смята кметът на Ловеч. “Ограничените възможности на гражданите да изразяват своето мнение по важни за общността въпроси и невъзможноста на общините да удовлетворяват важни искания на обществеността, до известна степен демотивират за активно участие в публичните процеси”, подчерта Корнелия Маринова.
За да събудим тази активност за резултатен диалог с местната власт, е нужно гражданите и бизнеса реално и пряко да участват във формирането на ресурса, с който се реализират местните политики. Кметът на Ловеч обърна внимание, че получаването от общините на част от данъците, е свързано и с повече изисквания към местната власт. Този механизъм придава по-голяма тежест на обществения контрол както по отношение на качеството на публичните услуги, така и по отношение на други разходи на публични средства – за инфраструктура, например. Това е и дисциплиниращ фактор за общините и би довело до израстване на администрацията.
“Финансовата децентрализация е важна, защото тя гарантира, че общините ще разполагат с необходимия им ресурс, без да са длъжни да се съобразяват с разбирането или неразбирането, настроението или благоразположението на някого в централната власт. Ясната гаранция за гражданите, че данъците им постъпват там, където те работят и живеят е допълнителен мотивиращ фактор за по-голяма данъчна дисциплина”, подчерта кметът на община Ловеч Корнелия Маринова, която бе символичен домакин на Регионалната дискусия за кметове и председатели на общински съвети от Северозападния район.
“Много важен акцент на предложенията на НСОРБ е фактът, че като цяло предлаганите промени няма да доведат и до увеличаване на данъчната тежест, а напротив – ефектът за бизнеса и гражданите ще бъде изцяло положителен. Този допълнителен ресурс ще възвърне активността на местната общност, ще бъде повод за повече граждански инициативи и по-отговорен и резултатен диалог по места. Така ще създадем реална възможност гражданите да влияят пряко (чрез избраните от тях органи) върху разпределението на средствата от техните данъци”, обърна внимание Корнелия Маринова.
Ако бъде приложен комплексът от мерки, разработен от НСОРБ, собствените приходи на община Ловеч биха се увеличили с 42%. “Не са за подценяване и ефектите от промените в частта данък недвижими имоти, където сумарно бихме увеличили приходите с общо 12%”, коментира кметът на Ловеч.
“Защо са ни необходими тези допълнителни приходоизточници? За да подобряваме условията за живот и работа на хората от нашите общини, за да предоставяме повече местни услуги, такива услуги, които хората искат. Фактът, че говорим за разширяване на собствената приходна база на общините предполага и едни по-отговорни решения на общинските съвети за тяхното разпределение“, подчерта Маринова. Тя обърна внимание и на необходимостта общините да прилагат принципите на децентрализацията и в рамките на самите общини.
“Децентрализацията по отношение на функциите задължително изисква и децентрализация по отношение на финансите. Въпреки известни ограничения, кметовете на населени места и кметските наместници в общината са натоварени със сериозни отговорности и на практика те споделят част от задълженията на общинската администрация”, обобщи Корнелия Маринова.